Pondělí 24. února 2020svátek má Matěj 2 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Fotkou z mobilu zaplatíte během vteřiny, novinka mění i bankomaty

Pomoci QR kódu jdou dnes platit i faktury. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pomoci QR kódu jdou dnes platit i faktury. | foto: Shutterstock

PRAHA Pomocí speciálních QR kódů a mobilního telefonu bude možné zaplatit faktury během vteřiny. Novinka přijde na jaře a promění i bankomaty.

Češi brzy dostanou novou možnost, jak využívat svůj smartphone – zdejší banky objevují plný potenciál kouzelných čtverečků, takzvaných QR kódů, vylepšených klasických čárových kódů, a chystají je zavést v mobilních aplikacích.

Zjednodušení spočívá zejména v tom, že lidé nebudou muset kvůli převodu peněz přepisovat fakturační údaje, kdy hrozí, že někde udělají chybu. Nově by tak bylo možné si například u pojišťovny sjednat penzijní připojištění, ještě na pobočce na unikátní QR kód zamířit chytrý telefon a platbu potvrdit.

KLIKNĚTE PRO ZVĚTŠENÍ Platby QR kódy

KLIKNĚTE PRO ZVĚTŠENÍ Platby QR kódy

Banka požadavek hned zaznamená a bude automaticky z účtu měsíčně posílat peníze. O možnosti nabídnout klientům snadný způsob, jak zadat jednorázové či opakované platby, uvažují všechny významné banky v Česku. Například ČSOB službu spustí již příští rok na jaře.

„Budeme se snažit umožnit uživatelům placení faktur, pojištění, vstupenek, charity bez nutnosti vyplňovat platební příkazy manuálně,“ uvedla mluvčí banky Pavla Hávová. S novinkou počítá i Česká spořitelna.

ČTĚTE TAKÉ:

Kromě vytvoření mobilní aplikace vybaví čtečkou QR kódů i část ze svých bankomatů, faktury bude možné rychle uhradit přiložením smlouvy k přístroji.

O využití kódů uvažují i další společnosti. „Technologii QR kódů máme připravenou, chceme ji nejprve otestovat například při platbách za nabíjení elektromobilů u nabíjecích stanic. Pro faktury ji po vyhodnocení využijeme možná později,“ řekl Petr Holubec, mluvčí Pražské energetiky.

Aby kód zůstal jednotný

Pro masové rozšíření je také důležité, aby podnikatelé používali jednotný standard. Způsobů, jak do QR kódu zašifrovat informace, je totiž více a může se stát, že každá společnost bude používat nějaký jiný. Pak by například aplikace určité banky nedokázala přečíst fakturu některé firmy.

To by se aktuálně mohlo stát na Slovensku, kde kromě zmíněné firmy Forsys představila svůj způsob šifrování i slovenská divize ČSOB. Je otázkou, kterému řešení dají podnikatelé přednost.

V Česku by tato situace nastat neměla. Tuzemské banky se v rámci České bankovní asociace dohodly, jaký program na vytváření QR kódů budou preferovat.

„Rozhodnutí bylo přijato minulý týden. Tato iniciativa vznikla především proto, že je důležité vyhnout se roztříštěnosti v užívání QR kódů hned v samém počátku. Standardizace je zde klíčem k úspěchu,“ řekl Jan Matoušek, náměstek výkonného ředitele ČBA.

Je možné, že časem ale budou banky standard měnit. Evropská rada pro platební styk totiž připravuje celoevropský formát. Pokud by jej zavedly všechny země, bylo by možné faktury pohodlně platit i v zahraničí.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

OTESTUJTE: Vyzkoušejte s námi kosmetiku od Nivea Baby
OTESTUJTE: Vyzkoušejte s námi kosmetiku od Nivea Baby

Máme pro vás další krásné dárky. Kosmetiku Nivea Baby, která je velmi šetrná i k té nejjemnější dětské pokožce, otestuje dvacet z vás. Chcete ji také vyzkoušet?