Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 9 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Francie zaútočila na Apple

Miniatirní Ipod nazvaný "nano" na obří obrazovce u příležitosti pravidelné výstavy Apple. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miniatirní Ipod nazvaný "nano" na obří obrazovce u příležitosti pravidelné výstavy Apple. | foto: JOEL SAGETAFP

PAŘÍŽ Francouzský parlament schválil zákon, který ohrožuje prodejnu hudby přes internet iTunes společnosti Apple. Zákon totiž otevírá iTunes i pro jiné přehrávače, než je iPod, který je vlajkovým výrobkem Applu.

Kontroverzní zákon již odsoudili odborníci na technologie. Norma nařizuje společnostem, jako je Apple, Sony a Microsoft, aby odkryly počítačovou ochranu svým konkurentům. To by konkrétně umožnilo, aby hudební nahrávky z iTunes bylo možné přehrát na libovolném přehrávači.

Francouzští představitelé prohlásili, že zákon má zabránit tomu, aby iTunes nebo Windows Media Player od Microsoftu ovládly spotřebitelský trh s hudbou. Podle francouzských poslanců Richarda Cazenave a Bernarda Carayona by zákon měl zabránit vzniku monopolů u on-line kultury. „Doufáme, že tato ustanovení budou přijata i ostatními zeměmi, zvláště na evropské úrovni,“ uvedli oba poslanci ze Svazu pro lidové hnutí.

Nenaplnění jejich snů si jistě úpěnlivě přeje šéf Applu Steve Jobs. Zákon totiž ohrožuje postavení společnosti na internetovém trhu s hudbou, kde nyní dominuje. Britský rival Virgin Digital podle Financial Times (FT) už ostatně změnu přivítal jako šanci zaútočit na lídra trhu.

Naopak normu tvrdě kritizuje právě Apple. Podle mluvčí společnosti Natalie Kerrisové francouzská úprava autorských práv povede ke státem podporovanému pirátství. „Jestliže ten návrh projde, legální prodej hudby výrazně klesne, a to právě v době, kdy zákonné alternativy k pirátským vítězí u spotřebitelů,“ prohlásila Kerrisová. Rozhodnutí francouzských poslanců nepotěšilo ani akcionáře Applu. Hodnota akcií firmy spadla o tři procenta.

Podle Francisca Mingorance ze sdružení Business Software Alliance, jehož členy jsou Apple, Microsoft či Dell, by oslabení iTunes otevřelo dveře pro pirátské hudební servery, jejichž postavením otřásl úspěch iTunes stejně jako soudní žaloby. Francouzská vláda naopak považuje zákon za vítězství pro spotřebitele.

Apple nicméně může odpovědět na snahy Francie razantně. Podle analytiků je možné, že firma raději odejde z francouzského trhu, než by zveřejnila tajemství svého exkluzivního obchodu iTunes. Zvláště když opuštění Francie by nebylo tragédií. Analytik American Technology Research Shaw Wu pro Reuters odhadl, že prodeje přehrávače iPod a písniček z iTunes na francouzském trhu představují méně než pět procent z tržeb Applu. Zákon bude ještě schvalovat francouzský senát, který se jím má zabývat v květnu.

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Počet skútrů v Česku roste, porovnali jsme ty nejpopulárnější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

Peugeot 206 a Renault Clio | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...

Trápí vás bradavice? Zbavit se jich můžete i v pohodlí domova
Trápí vás bradavice? Zbavit se jich můžete i v pohodlí domova

Těšíte se na léto, příjemné sluneční paprsky, chvíle strávené s rodinou v přírodě, u vody nebo na výletech? Během těchto radovánek si ale můžete přinést bradavice. Zatočte s nimi snadno a rychle.