Úterý 26. května 2020svátek má Filip 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Francie zavádí státem podporované pirátství

San Francisco  Návrh zákona o prodeji hudby přes internet, který v úterý schválil francouzský parlament, znamená státem podporované pirátství. Tvrdí to společnost Apple Computer, které se návrh zákona dotýká.

Apple provozuje službu iTunes a pokud začne zákon ve Francii platit, Apple bude muset zajistit, aby prodané skladby fungovaly na všech přenosných přehrávačích.

"Pokud na ten návrh dojde, legální prodej hudby výrazně klesne. A to v situaci, kdy legitimní alternativy k pirátskému šíření hudby získávají nové zákazníky," řekla mluvčí společnosti Apple Natalie Kerrisová. Francouzské národní shromáždění, což je dolní komora parlamentu, kontroverzní návrh schválilo v úterý.

Zákonodárci tvrdí, že smyslem zákona je zabránit tomu, aby si jeden subjekt zajistil dominantní postavení na trhu on-line digitální hudby. Nová legislativa bude vyžadovat, aby prodejci on-line hudby poskytovali i software k digitální správě autorských práv. Takový software chrání obsah podléhající autorskému právu a umožňuje konverzi hudby z jednoho formátu do druhého.

Apple možná i vydělá
Apple s návrhem francouzského zákona nesouhlasí, nicméně předpokládá, že pokud by zákon začal platit, Apple by z něj mohl mít prospěch. Lze totiž čekat, že by se zvýšil prodej přehrávačů iPod, které Apple vyrábí.

"Prodej přehrávačů iPod by se pravděpodobně zvýšil, protože uživatelé by si do nich volně stahovali hudbu, která funguje i na jiných přístrojích, a která není dostatečně chráněna," řekla Kerrisová. Záhy by podle ní přišla i volná výměna filmů.

Apple hospodařil v prvním čtvrtletí svého fiskálního roku s rekordním čistým ziskem 565 milionů dolarů. Proti stejnému období loni je to nárůst o 91,5 procenta. Za téměř dvojnásobným ziskem stál právě prodej přehrávačů iPod, který pomohl
Premium

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Premium

Fotbalový bohém Fenin: Jsem jájínek, ale ne troska

Martin Fenin | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Slýchává, jak promarnil svůj talent, on naopak namítá, že toho prožil tolik, co za třicet životů. Bohém Martin Fenin se...

Premium

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

Peugeot 206 a Renault Clio | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...