Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 12 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Francouzi koupili čtvrtinu Zentivy

léky (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy léky (ilustrační foto) | foto: Lidové noviny

PAŘÍŽ Francouzská farmaceutická společnost Sanofi-Aventis koupila za zhruba 430 milionů eur (asi 12,3 miliardy Kč) čtvrtinový podíl v českém výrobci generických léků Zentiva a stala se největším akcionářem podniku.

Sanofi-Aventis, která dvojkou na českém trhu, koupila 24,876 procenta akcií Zentivy a stala se největším akcionářem českého podniku. Francouzi chtějí tímto způsobem expandovat na trzích střední a východní Evropy. Od investiční společnosti Warburg Pincus získali přibližně 19,634procentní podíl, zbytek nakoupených akcií pochází od zaměstnanců a členů vedení Zentivy.

"Lze očekávat, že Sanofi-Aventis bude chtít v Zentivě získat větší vlastnický podíl a učiní nepovinnou veřejnou nabídku odkupu minoritním akcionářům," domnívá se analytik společnosti Cyrrus Petr Bártek. Významným menšinovým akcionářem společnost PPF, která má podíl 12 procent. "Aby nabídka byla úspěšná, musel by Sanofi-Aventis minoritním akcionářům nabídnout alespoň desetiprocentní prémii nad původní nabídku," dodal analytik.

Zentiva vznikla v srpnu roku 2003 spojením farmaceutických společností Léčiva a Slovakofarma. Firma je čtvrtým největším výrobcem léků ve východní Evropě a dominantní farmaceutickou firmou v České republice. Zaměstnává kolem 4200 lidí a vyrábí na 270 produktů. Působí také na Slovensku a Rumunsku, rychle si ale buduje pozice v Polsku, Rusku a Pobaltí.

V červnu 2004, krátce po vstupu na londýnskou burzu, Zentiva jako první česká společnost umístila primární emisi akcií i na pražskou burzu.

Zentiva vyrábí generika, což jsou léky u nichž prošla patentová ochrana. Loni dosáhla tržeb v hodnotě 5,5 miliardy korun. Nejvýznamnějšími volně prodejnými léky byly Ibalgin, Paralen, Modafen a Calibrum.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...