8. srpna 2008 9:56 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Francouzi: Zdaníme tučná jídla

Zvýšení DPH  by se mělo týkat i ve Francii  rozšířené pizzy. (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zvýšení DPH by se mělo týkat i ve Francii rozšířené pizzy. (ilustrační foto) | foto: Alžběta Jungrová, Lidové noviny

PAŘÍŽ/PRAHA Do celosvětového tažení proti obezitě jako důsledku konzumace nezdravých pokrmů se zapojila i Francie. Přimět obyvatele k omezení spotřeby vysoce kalorických jídel by mělo zvýšení daně z přidané hodnoty (DPH) na jídla s vysokým obsahem tuků a sacharidů.

Už v září by o tom měl podle nejmenovaného úředníka ministerstva pro státní rozpočet, veřejné finance a státní správu citovaného deníkem Les Echos jednat parlament.

DPH by měla stoupnout ze stávajících 5,5 procenta až na 19,6 procenta. Dotknout by se měla i tradičních francouzských kulinářských specialit jako např. sýrů s vysokým obsahem tuku nebo foie gras, ale také i ve Francii rozšířené pizzy, sendvičů, hamburgerů a sladkých nápojů.

Podle studie zveřejněné v červnu prudce narůstá počet obézních jedinců ve Francii. Dvě třetiny mužů a polovina žen ve věku 35 až 74 let má podle studie nadváhu a každý dvacátý dospělý trpí obezitou. Počet obézních lidí se přitom ve Francii za poslední desetiletí téměř zdvojnásobil.

Zdražit kaloricky vydatné potraviny se může stát dalším z řady opatření francouzské vlády zaměřených proti obezitě. V minulosti například vláda financovala kampaň, jejímž prostřednictvím byli obyvatelé velkých měst vyzýváni, aby k výstupu z metra využívali schodiště, a nikoliv pojízdné eskalátory. V reklamách na kaloricky vydatná jídla pak byla uváděna výzva ke každodenní konzumaci alespoň minimálního doporučeného množství ovoce a zeleniny.

Ministr pro státní rozpočet je proti
V rámci tažení proti dětské obezitě pak vláda již v roce 2005 zakázala umísťovat ve školách potravinové automaty. Ministryně zdravotnictví Rosalyne Bachelotová také vyzvala firmy, aby v průběhu televizního vysílání pro děti nezařazovaly reklamu na nezdravé jídlo. Pakliže by firmy od těchto praktik neustoupily dobrovolně, došlo by podle Bachelotové k zákonné regulaci.

Promptní navýšení DPH na vysoce kalorická jídla ale odmítá francouzský ministr pro státní rozpočet Eric Woerth. Upozornil, že zdražení by postihlo zejména nízkopříjmové skupiny obyvatel, na jejichž jídelníčku zabírá toto jídlo podstatnou část.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!