12. července 2013 9:09 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Krize jim nevadí. Francouzští boháči dál bohatnou

Eura (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eura (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PAŘÍŽ Francouzští boháči jsou navzdory ekonomické krizi čím dál bohatší. Podle časopisu Challenges se celkový majetek 500 nejbohatších rodin a jednotlivců ve Francii v uplynulém roce zvýšil o téměř 25 procent na více než 330 miliard eur (8,6 miliardy Kč).

"Desetina majetku se nachází v rukou stotisíciny obyvatelstva," upozornil list Challenges. Nejbohatším Francouzem je podle jeho údajů hlavní majitel největšího světového výrobce luxusního zboží LVMW Bernard Arnault, jehož jmění dosahuje 24,3 miliardy eur (přes 630 miliard Kč).

Druhé místo v žebříčku obsadila dědička kosmetického impéria L'Oréal Liliane Bettencourtová společně se svou rodinou (23,2 miliardy eur). Na třetí příčce se umístila rodina maloobchodníka Gérarda Mullieze (19 miliard eur), napsala agentura DPA.

Francouzská ekonomika

Francouzská ekonomika vstoupila v prvním čtvrtletí do nové recese. Hrubý domácí produkt se snížil o 0,2 procenta, tedy stejným tempem jako v posledních třech měsících loňského roku. Recese je obvykle definována jako dvě čtvrtletí hospodářského poklesu za sebou. Statistický úřad INSEE minulý měsíc předpověděl, že v celém letošním roce se HDP sníží o 0,1 procenta.

Lidovky.cz, ČTK