29. října 2010 11:53 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

FRAYER: Kdo vyhraje ve střední Evropě?

Peníze - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze - ilustrační foto | foto: Shutterstock

Budoucí vývoj regionálních měn bude do velké míry závislý na nadcházejícím zasedání americké centrální banky. To se uskuteční přesně za týden. Jeho výsledek bude důležitý pro celý finanční svět, když centrální bankéři budou rozhodovat o dalších peněžních injekcích do bankovního systému za účelem rozehřát zamrzlé úvěrování ekonomiky, a tím podpořit hospodářskou aktivitu.

Pokud americká centrální banka trhy nezklame, mohlo by se jednat o pozitivní impulz i pro středoevropské měny.

S trochou nadsázky lze říci, že čím slabší dolar, tím silnější měny regionu. Tomuto mottu by mohl porozumět zejména polský zlotý, kterému navíc do karet hraje očekávané zvyšování sazeb. Pozitivní vliv by měly mít i chystané privatizace. A to vše je zabalené do relativně zdravého makroekonomického obrázku.

Maďarský forint je zajímavý především pro spekulativní investory. Vysoké úrokové sazby lákají k investicím, ale v současné době je nejdůležitější, aby maďarská vláda splnila svůj ambiciózní cíl pro snížení deficitu veřejných financí pro příští rok. Pokud se jí to podaří, udělá si velké významné plus i u investorů.

Nejméně by měla z tohoto titulu posilovat česká koruna. Ne že by fundamentálně na tom byla špatně, ale nízké úrokové sazby nejsou pro spekulativní kapitál atraktivní. Nejstabilnější měna regionu by tak na rozhodnutí americké centrální banky reagovala patrně nejméně. Na druhou stranu výsledek v podobě zklamání by se odrazil na nižších ztrátách. V takovém případě by koruna těžila ze svého statusu "bezpečného přístavu".

Miroslav Frayer, analytik Komerční banka

Advantage Consulting, s.r.o.
OPERÁTOR MONTÁŽE NÁSTUPNÍ BONUS

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 23 000 - 28 000 Kč