17. února 2011 8:48 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

FRAYER: Předčasný ostražitý pohled jestřába

Pokud nejste jestřábem ani hrdličkou, budete nejspíše sovou jako člen ČNB Řežábek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pokud nejste jestřábem ani hrdličkou, budete nejspíše sovou jako člen ČNB Řežábek. | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA Včera zveřejněný hrubý domácí produkt hraje do karet pozdějšímu zvyšování úrokových sazeb ze strany České národní banky. Jeho celkový růst totiž nedosáhl na hodnoty, které v průměru očekávali oslovení analytici, natož s čím počítala centrální banka. Pro hlubší analýzu je zapotřebí znát i strukturu ekonomického růstu, která však bude zveřejněna až během března.

Nicméně včerejší ukazatel po překvapivě nízké lednové inflaci příliš nepovzbuzuje domněnku trhu ohledně trojího utažení měnových kohoutů o celkových 75 bazických bodů.

Trhy v těchto očekáváních navnadila mimo jiné tisková konference po nedávném zasedání bankovní rady, která odhalila tři centrální bankéře hlasující pro zvýšení sazeb.

V ekonomické hantýrce však jestřábům v bankovní radě mohlo po dvou důležitých údajích vyschnout v hrdlech, zatímco holubicím přinesla zveřejněná data další hrstku zrní. I naše přesvědčení se utvrdilo, když čekáme první zvýšení sazeb ve druhé polovině roku, rozhodně ale nesouhlasíme s názorem trhu.

Banka není všemocná

Inflace je tažena nahoru faktory, které centrální banka svojí měnovou politikou ovlivnit nemůže.

Poptávka spotřebitelů je natolik nízká, že si obchodníci nemohou dovolit případné vyšší ceny vstupů promítnout do výrazného růstu koncových cen. Navíc trh práce není zdaleka v takové kondici, aby výdaje domácností podpořil.

V ekonomice tak nejsou patrné ani dodatečné inflační tlaky. Na závěr bych tak podotknul, že jestřábím ostražitým očím jen těžko něco unikne, ale v současné době by měly trhy spíše naslouchat jemnému holubičímu vrkání.

Miroslav Frayer, analytik Komerční banky

Advantage Consulting, s.r.o.
INSPEKTOR KVALITY – VÝSTUPNÍ KONTROLA

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč