11. dubna 2008 7:57 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Gandalovič mění zemědělství

RADONICE  Ministr zemědělství Petr Gandalovič a premiér Mirek Topolánek představili na farmě ve středočeských Radonicích hlavní pilíře připravované reformy zemědělské politiky. Chtějí podpořit konkurenceschopnost českých zemědělců, zvýšit kvalitu života na venkově a především narovnat v zemědělství vlastnické vztahy.

Podle Gandaloviče je zemědělství do značné míry řízeno evropskou zemědělskou politikou. Prostor k reformám je největší právě v oblasti vlastnických vztahů k půdě. Ministr předkládá zákon, který by měl vrátit majetek v hodnotě dvanácti miliard korun lidem, kteří mají v zemědělských podnicích své podíly. „Během transformace se v řadě případů tyto majetky přelily do nových nástupnických subjektů, většinou akciových společností. Návrh zákona by měl z nových subjektů učinit také povinné osoby. Na ně by byla přenesena povinnost vypořádat zbylé oprávněné osoby,“ uvedl Gandalovič. Vypořádání by mělo skončit v roce 2011, ale ministr tento horizont označil za stále velmi optimistický.

Gandalovič chce také takové úpravy, které by vlastníkům půdy umožnily se svým majetkem nakládat. „Důsledkem kolektivizace byly vytvořené obrovské lány polí. Pokud máte nějaké políčko uprostřed tohoto lánu, nemůžete vykonávat své vlastnické právo, fakticky můžete jen pronajmout půdu tomu, kdo tam hospodaří,“ uvedl Gandalovič s tím, že chce krajině vrátit podobu, kterou měla před „rozoráním mezí“.

„Teze reformy jsou správné, jenom měly přijít dříve, a ne v polovině funkčního období této vládní garnitury. Klíčové je narovnání vlastnických a majetkových vztahů. Česká republika je v evidenci půdy snad v největším nepořádku na světě,“ řekl agrární analytik Petr Havel.

 „Pan ministr mne trochu zklamal. Čekal jsem celkovou vizi rozvoje českého zemědělství v rámci Evropské unie,“ uvedl Gandalovičův stínový protějšek Michal Hašek (ČSSD). Hašek upozornil na to, že Gandalovičův návrh na narovnání vlastnických vztahů označila legislativní rada vlády za protiústavní. Připravuje svůj vlastní návrh. „Transformace nesmí být přenesena jen na nástupnické firmy s tím, že mají plnit za původní subjekty,“ dodal Hašek.

Politici chovali a jezdili traktorem Oba představitelé české exekutivy využili návštěvu farmy i k oddechovějším činnostem. Zatímco Gandalovič nezapřel, že je držitelem příslušného řidičského oprávnění, a traktor řídil s bravurou zkušeného zemědělce, jeho šéf měl zprvu s mnohatunovým kolosem problémy. Až pod odborným dohledem majitele farmy Stanislava Němce se mu podařilo objet kolečko a bez problémů i zaparkovat. „Je to docela jednoduchý,“ zvolal Topolánek, když vystupoval z kabiny.

 Na oba čekala ještě povinnost pokřtít nedávno narozená zvířata. Topolánek se ujal hříběte, zatímco Gandalovič vzal do náručí jehně. Mláďata snášela polévání sektem klidně.

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?