20. listopadu 2007 12:55 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Gandalovič si odnesl prasečí hlavu

Ministr zemědělství Petr Gandalovič dostal od farmářů dárek - prasečí hlavu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr zemědělství Petr Gandalovič dostal od farmářů dárek - prasečí hlavu. |

PRAHA Stovky chovatelů prasat demonstrovaly dopoledne před ministerstvem zemědělství. Stěžují si na nízké výkupní ceny a růst nákladů. Po státu chtějí miliardu korun. To šéf rezortu Petr Gandalovič odmítá.

Farmáři, kterých se podle odhadu pořadatelů sjelo do Prahy až 1500, přivezli transparenty jako "Rovnoprávnost pro česká prasata" nebo "Nedopusťte, aby se české zemědělství stalo českým Titanikem." Některé texty ale byly mnohem jadrnější. Přivezli také vůz jitrnic a další produkty z vepřového, jimiž obdarovali i ministra.

"Už třetí odvětví českého zemědělství se propadá," prohlásil prezident Agrární komory Jan Veleba s tím, že po cukrovce a lnu je nyní na řadě chov prasat. Farmáři podle něj chtějí varovat před trvalým poklesem domácí zemědělské produkce. Pokud stát chovatelům nepomůže tak jako jiné země v okolí, klesne prý výroba vepřového ve prospěch dovozů a maso podraží.

Ministr Gandalovič uvedl, že situace chovatelů prasat není lehká a vysvětloval možné formy pomoci. Poukázal třeba na žádost o dodatečné peníze ze státní pokladny, aby se mohl zvýšit příspěvek na likvidaci těl uhynulých zvířat. Ministr hodlá také podle svých slov usilovat o zvýšení podpor v rámci Programu rozvoje venkova, které mohou chovatelé využít na investice do lepších technologií a růstu konkurenceschopnosti.

"Chci rovné podmínky, ale není možné si to vysvětlovat tak, že budeme s dalšími státy pořádat závody v dotacích. Takové závody ČR nemůže vyhrát," uvedl Gandalovič. Zemědělce příliš neuspokojil; přerušovali ho výkřiky "Je to málo!" nebo "Kecy!". Na závěr jeho projevu se ozval pískot a řev sirén. Po skončení akce před MZe zemědělci vyrazili v průvodu v čele s povozem naloženým jitrnicemi na Václavské náměstí.

Lidovky.cz, ČTK