27. listopadu 2008 10:17 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Garance pro bankovní vklady se zvýší asi letos

Pojištění bankovních vkladů se pravděpodobně ještě letos zvýší. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pojištění bankovních vkladů se pravděpodobně ještě letos zvýší. | foto: Alžběta Jungrová, Lidové noviny

PRAHA Pojištění bankovních vkladů se pravděpodobně ještě letos zvýší. Senát totiž podle očekávání jednomyslně schválil ve zrychleném řízení novelu bankovního zákona, kterou vláda reaguje na důsledky světové finanční krize. Nově budou pojištěny vklady až do částky 50.000 eur, což je asi 1,25 milionu korun. Dosud je tento limit poloviční.

Ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) senátorům řekl, že novela je mnohem více krokem, který má zabránit panice, než opatřením k zabezpečení vkladů.

"Systémové to není, z hlediska ochrany před panikou to ale systémové je," konstatoval ministr. Kalousek připomenul, že na evropské půdě vystupuje proti zvýšení minimálního limitu na 100.000 eur, tedy 2,5 milionu korun.

Novela počítá také s tím, že nově bude pojištěn celý vklad, zatímco nyní je jen z 90 procent. Náhrady by v případě pádu banky jejím klientům vyplácel Fond pojištění vkladů, do kterého finanční ústavy přispívají. Novela, kterou nyní dostane k podpisu prezident Václav Klaus, začne platit dnem vyhlášení ve Sbírce zákonů.

Lidovky.cz

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.