Čtvrtek 4. června 2020svátek má Dalibor 22 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Gates se vzdal řízení Microsoftu

Zakladatel společnosti Microsoft se stáhne do ústraní. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zakladatel společnosti Microsoft se stáhne do ústraní. | foto: Ted S. WarrenAFP

REDMOND (USA) Zakladatel společnosti Microsoft se stáhne do ústraní. Bill Gates se do července 2008 postupně vzdá svých rolí v každodenním řízení největšího světového výrobce počítačového softwaru a bude se plně věnovat charitě.

Předseda správní rady Microsoftu také sdělil, že s okamžitou platností opouští svou funkci hlavního softwarového architekta, v níž ho nahradí Ray Ozzie. Padesátiletý Gates však zůstane předsedou správní rady i po roce 2008 a bude fungovat jako poradce u klíčových projektů rozvoje firmy.

"Toto rozhodnutí bylo pro mě velmi těžké," sdělil Gates v ústředí Microsoftu v Redmondu u Seattlu. "Změna, k níž dochází, není odchodem do důchodu, je přeorientováním mých priorit," dodal nejbohatší muž planety. "Microsoft vůbec neopouštím," řekl dále  a uvedl, že ani nemá v úmyslu vzdát se výsady být největším akcionářem firmy, kterou před 30 lety založil.

Odchod znamená změnu Microsoftu
Gatesovo rozhodnutí vzdálit se od řízení firmy přichází v době, kdy se společnost snaží nalézt nové zdroje růstu a odpoutat se od závislosti na operačních systémech osobních počítačů, kde ve světě zcela dominuje. Právě Ozzie, který přišel do Microsoftu teprve loni, bude nyní tím, kolem něhož se soustředí snaha firmy transformovat software z předmětu jednorázového prodeje do služeb, které přinášejí stálý proud příjmů.

Gates chce do července 2008 působit na plný úvazek ve své nadaci Billa a Melindy Gatesových. Tu se svou manželkou založil s pomocí vydělaných miliard dolarů, aby podpořil projekty zdravotnictví a školství po celém světě. Gates je podle magazínu Forbes nejbohatší člověk na světě se jměním kolem 50 miliard dolarů.

Gatesův krok znamená pro Microosft konec jedné éry. Gates založil Microsoft s přítelem z dětství Paulem Allenem a od té doby byl hlavní tváří firmy, známou po celém světě. Pozorovatelé významnější dopad na operace Microsoftu nečekají, ostatně Gates se části výkonných pravomocí vzdal již na počátku roku 2000, kdy post generálního ředitele přepustil Stevu Ballmerovi.
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker
Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker

Vyzkoušejte s námi lahodný, bezlepkový tapiokových puding Dr. Oetker. Stačí se zaregistrovat jako testerka a do komentářů odpovědět na otázku.