27. června 2008 7:45 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Gatesův poslední pracovní den

Bill Gates | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bill Gates | foto: AFP

SEATTLE Odchod dvaapadesátiletého Billa Gatese z Microsoftu znamená pro společnost konec jedné éry. Gates zakládal „MicroSoft“ s kamarádem ze střední školy Paulem Allenem v roce 1975. Jeho vize byla dostat počítač do každé domácnosti s nainstalovaným softwarem od Microsoftu - a to v době, kdy počítače zabíraly celou místnost.

Tento sen se mu do značné míry podařilo splnit. Na více než devadesáti procentech PC na světě běží jedna z verzí jeho operačního systému Windows. Pomocí kancelářského balíku Office pak drtivá většina uživatelů počítačů vytváří dokumenty, prezentace či přijímá e-maily.

 Gates se tak pro svět informačních technologií stal tímtéž, čím byl Henry Ford pro automobilový průmysl. Nevynalezl počítač, operační systém, textový editor či internetový prohlížeč, ale dokázal zařídit, aby se obojí stalo samozřejmou součástí našeho života.

 Gatesův vliv na jeho spolupracovníky je obrovský. Lidé v Microsoftu i mimo něj ho uznávají jako vynikajícího vizionáře i přísného šéfa. „Pro Billa Gatese bych pracoval třeba i za stravenky. To jsem řekl už několikrát,“ řekl Jan Mühlfeit, šéf Microsoftu pro Evropu a nejvýše postavený Čech ve firmě. „Je to typ člověka, kterých opravdu moc není,“ dodal.

Gates odešel z výkonného řízení Microsoftu již v roce 2000, když předal žezlo denního řízení společnosti Stevu Ballmerovi. Zůstával ale ve firmě jako předseda představenstva. Nyní bude budoucnost Microsoftu plně v Ballmerových rukou.

Změní se Microsoft 2.0?
Bude Ballmerův Microsoft jiný než Gatesův? Lidé z firmy míní, že se nic radikálního nezmění. „To, že Bill Gates odejde, se ví už přes dva roky. Byl tak dostatek času se na jeho poslední den připravit a najít nástupce,“ uvedl Mühlfeit. „Z vnitřního pohledu se odchodem Billa Gatese z firmy opravdu nic významného nezmění. A ani navenek. Bill Gates působil v posledních letech spíše jako vyslanec značky, a to zůstane stejné,“ míní Mühlfeit.

 S tím souhlasí i analytici. „Bill Gates už odchází osm let, poslední dva roky pouze odchází rychleji,“ řekl LN viceprezident pro výzkum společnosti Gartner David Mitchell Smith. „Microsoftu budou ale určitě chybět vize otce zakladatele, jeho slovo na poradách, které má váhu,“ dodal Smith.

 Společnost, jež vydělává více než její konkurenti Apple, Google, Yahoo a Oracle dohromady, bude mít co dělat, aby udržela své dominantní postavení. Gates odchází z Microsoftu v době, kdy se firmě nepodařil razantní vstup do online byznysu pomocí koupě Yahoo.

 A právě svět internetu, kterému dominuje Google, je pro firmu hlavní hrozbou. Microsoft si svou dominanci vydobyl standardizováním jednoho operačního systému a prodejem nových verzí Office. Draví internetoví nováčci ale prodávají software jako službu přes internet za měsíční předplatné či zdarma za reklamu. A právě internetovými projekty vyplní Bill Gates jeden den v týdnu, který si na Microsoft vyhradil.
Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Karel mi křtil knížku o Heleně Vondráčkové a můj synovec Jonáš se tam... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...