Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika -4 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Gazprom má přilákat investory

Začala první etapa výstavby nového plynovodu, který povede z Ruska do Německa. Plyn ze Sibiře bude proudit plynovodem pod hladinou Baltského moře a vyhne se tedy tranzitním zemím. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Začala první etapa výstavby nového plynovodu, který povede z Ruska do Německa. Plyn ze Sibiře bude proudit plynovodem pod hladinou Baltského moře a vyhne se tedy tranzitním zemím. | foto: ČTK

MOSKVA  Státní ruský gigant Gazprom se změní ze zkostnatělého postsovětského molocha v moderní plynařskou velmoc světové úrovně. Podle zprávy banky Goldman Sachs se „Gazprom může brzy stát jedničkou na evropském i na asijském trhu“.

Do státem vlastněné firmy bude moci totiž po letech diskusí vstoupit zahraniční kapitál. Umožnila to v pátek ruská Státní duma, která prosadila výrazné změny v zákoně O zásobování plynem v Ruské federaci. Všeobecně se očekává, že nové uvolnění pravidel přiláká zahraniční investory, kteří budou nakupovat nejen akcie Gazpromu, ale i dalších ruských firem. V důsledku liberalizace se má zvýšit tržní hodnota plynařského gigantu ze současných 120 miliard na 600 miliard dolarů.

Ne všichni ekonomové ale sdílejí tyto naděje. Kromě liberalizace cenných papírů je podle nich nutné, aby se zvýšila celková přitažlivost ruského státu pro investory.
 Ruský prezident Putin je zatím rozhodnut učinit z Gazpromu symbol obrozující se ruské ekonomiky. V každém případě je dění kolem tohoto státního podniku považováno za lakmusový papírek ochoty Moskvy zavést důležité reformy, k nimž se zavázala. Už teď se ale mluví o tom, že se Gazprom může stát doslova tiskárnou na peníze.

Rozhodující roli si stále ponechává vláda
Do této doby mohli zahraniční investoři vlastnit pouze pětinu akcií Gazpromu. Navíc se s nimi obchodovalo velmi omezeně. Existoval tzv. dvojí trh - domácí a zahraniční. Na zahraničním se ale obchodovalo pouze s právy k akciím, na domácí trh nebyli cizinci vůbec vpuštěni. Nyní se jim brány do ruského plynařského království pootevřely. Ne však úplně. Zákon totiž stanoví minimální podíl státu v Gazpromu, který nesmí být menší než 50 procent plus jedna akcie. Přesto komunističtí a nacionalističtí poslanci hovoří o zradě a rozprodeji ruského bohatství cizincům, zatímco experti nazývají krok dumy historickým rozhodnutím.

 Samotný Gazprom představuje výjimečný majetek. Je největším ruským podnikem a kontroluje 16 až 20 procent všech světových zásob plynu. Už nyní dodává Evropě třetinu z jejích potřeb. Na druhou stranu panují pochybnosti nad vysokými náklady na výstavbu plynovodů a řízením firmy.

V současné době se podnik vymanil z krize 90. let, v čemž mu pomohly zvyšující se ceny plynu, a chystá velké projekty včetně otevření obřího ložiska „Štokman“ v Barentsově moři. Uvažuje i o dodávkách plynu z tohoto naleziště do USA. Otevírání nových nalezišť je nevyhnutelné, protože stávající zásoby se rychle ztenčují. Zároveň však musí Gazprom investovat obrovské prostředky do nových plynovodů a opravit 28 tisíc kilometrů starého potrubí.

,
Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...

Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí
Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí

Zjistila jste, že jste těhotná nebo už máte doma roztomilé batole? Mít děti je obrovská radost, ale zároveň to znamená přemýšlet, jak vše zorganizovat a zaplatit. Na zdraví, zvlášť těch nejmenších, nelze šetřit. Poradíme vám, kde získat nějaké výhody a ušetřit.