1. srpna 2007 13:06 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Gazprom utáhne Bělorusku kohoutek

Ruský plynárenský monopol Gazprom. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský plynárenský monopol Gazprom. |

MOSKVA Ruský plynárenský monopol Gazprom sníží dodávky zemního plynu do Běloruska téměř o polovinu. Důvodem je prý dluh Minsku ve výši 456 milionů dolarů za předchozí zásilky plynu. Gazprom ale tvrdí, že tento krok neomezí tranzit plynu do Evropy.

"Snížíme dodávky o 45 procent, ale zachováme tranzitní dodávky do Evropy přes Bělorusko," řekl mluvčí společnosti Sergej Kuprijanov. "Bělorusko zatím nenabídlo nic, co by vyřešilo otázku dluhu, který považujeme za porušení předchozích dohod. Mají peníze na splacení dluhu a my nechápeme, proč to nechtějí udělat," dodal.

Zpráva připomněla dřívější spory Moskvy s Běloruskem a Ukrajinou, které vyústily v pokles dodávek ropy a plynu do Evropy. Dluh vznikl poté, co Gazprom od počátku tohoto roku zvýšil cenu plynu pro Bělorusko na více než dvojnásobek.

Gazprom je největším producentem zemního plynu na světě a na zásobování evropských zemí se podílí asi čtvrtinou. Klíčovou cestu pro ruský plyn do Evropy představuje Ukrajina. Přes Bělorusko dodává Gazprom plyn zejména do Polska a Německa.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz