Sobota 29. února 2020svátek má Horymír 6 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Gazprom varoval státy unie

Gazprom | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Gazprom | foto: AFP

PRAHA/MOSKVA Státní ruský plynárenský gigant Gazprom varoval země Evropské unie, aby nestály v cestě jeho ambicím na evropském trhu s plynem. Ruská firma dokonce pohrozila, že bude prodávat plyn jiným státům, pokud bude na západoevropském trhu nespravedlivě omezována.

„Je nutné říci, že pokusy o omezení aktivit Gazpromu na evropském trhu a zpolitizování otázek okolo plynárenství, které jsou čistě ekonomické povahy, nepřinesou dobré výsledky,“ uvedla ruská firma ve svém prohlášení. To vydala po setkání šéfa Gazpromu Alexeje Millera s velvyslanci zemí unie. Miller přitom na setkání uvedl, že Gazprom je schopen spolehlivě uspokojit rostoucí poptávku po plynu v Evropě a že všechny podepsané kontrakty budou splněny.

Gazprom zároveň vyzval unii, aby neomezovala jeho podnikatelské ambice v členských státech. Naznačil, že jinak soustředí své vývozy na Čínu a Spojené státy. Evropská komise ale v reakci na komuniké včera Gazprom naopak vyzvala, aby respektoval své obchodní závazky a Evropě nevyhrožoval změnou své klientely, hlavně ve prospěch Číny.

„Evropská komise očekává, že všichni dodavatelé budou respektovat své obchodní závazky. Očekává to také od Gazpromu,“ řekl mluvčí komise. Zdůraznil, že trh s plynem se globalizuje a dodavatelé stejně jako zákazníci usilují o diverzifikaci. Ta by však neměla být využívána „k jiným účelům“, prohlásil.

Mluvčí Gazpromu uvedl pro list Financial Times, že Evropa si musí uvědomit existenci nových možností firmy, jako jsou rychle rostoucí čínský trh nebo americká poptávka po zkapalněném plynu. „Pokud Evropská unie chce náš plyn, musí vzít v úvahu také naše zájmy,“ uvedl.
Setkání s Millerem se zúčastnil i český velvyslanec Miroslav Kostelka.„Byl to pracovní oběd,“ říká mluvčí ambasády k setkání s Millrem bez bližších podrobností.

Varování plynárenského kolosu následuje po zveřejnění snah britské vlády změnit zákony, aby umožnily zablokovat transakce v energetice kvůli bezpečnostním zájmům. Tím by kabinet premiéra Blaira dostal možnost zablokovat fúzi Gazpromu s největším britským dodavatelem zemního plynu firmou Centrica. Gazprom ovšem hodlá zvýšit svůj podíl na evropské distribuci plynu z nynějších pětadvaceti na třicet procent. A v samotné Británii až na 20 procent do roku 2015. Chce proto kupovat nejen společnosti, které plyn v Evropě prodávají, ale také zásobníky plynu. Státní protekcionismus by mu jeho plány mohl hodně zkomplikovat. Analytici k plánům Gazpromu dodávají, že rozhodující bude ochota zemí EU pustit jej na své trhy.
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!