26. dubna 2007 18:25 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Generali a PPF vytvoří společný podnik

Majitel České pojišťovny Petr Kellner. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Majitel České pojišťovny Petr Kellner. | foto: PPF

MILÁN Transakce, kterou dlouhou dobu obestírala řada utajovaných a protichůdných informací, je u konce. Největší italská pojišťovna Generali vytvoří s českou finanční skupinou PPF, ovládající Českou pojišťovnu, společný podnik.

V něm budou mít Italové 51 procent. Dohoda Generali a PPF oceňuje největší český pojišťovací ústav na 3,6 miliardy eur (asi 101 miliard korun), sdělila Generalipo mimořádném zasedání svého představenstva.

Generali do společného podniku vloží 1,1 miliardy eur (asi 31 miliard korun) a svá středoevropská aktiva, celkem v hodnotě 1,5 miliardy eur. PPF do něj vloží aktiva České pojišťovny a bude mít podíl zbylých 49 procent, uvádí se ve sdělení obou firem. Transakce by měla být dokončena ve druhém pololetí tohoto roku.

Kellner míří do představenstva Generali
Společný holdingový podnik propojí pojišťovací a s nimi spojené aktivity skupin Generali a PPF v regionu střední a východní Evropy. Česká pojišťovna, která je největší tuzemskou pojišťovací institucí, a třetí největší pojistitel v Evropě Generali, tak společně vytvoří největší pojišťovací skupinu v regionu. V první fázi bude působit ve 12 zemích.

Generálním ředitelem nově vzniklého holdingu se stane předseda představenstva ČP Ladislav Bartoníček, předsedou představenstva bude generální ředitel Assicurazioni Generali Sergio Balbinot. Majoritní akcionář skupiny PPF Petr Kellner bude nominován na seznam členů představenstva Generali. Navržen bude nejbližší výroční valné hromadě.

Uskutečnění transakce je podmíněno získáním souhlasu dozorových a regulatorních orgánů jak na lokálních trzích, tak v rámci Evropské unie. Do doby, než tento projekt schválí příslušné orgány a celá transakce se uzavře, budou obě společnosti provozovat své aktivity nezávisle na sobě, uvedly pojišťovny ve společném prohlášení.

Holdingová společnost bude zpracovávat celkovou strategii pro aktivity v regionu střední a východní Evropy a mezi jiným rozhodne o tom, jaký přístup bude nejefektivnější pro využití příležitostí k dalšímu růstu na českém trhu. "Společný podnik bude analyzovat všechny možnosti využití síly obou značek v rámci České republiky," uvedly obě pojišťovny.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz