24. dubna 2007 15:13 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Generali spojí síly s Českou pojišťovnou

Petr Kellner | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Kellner | foto: PPF

PRAHA Finanční skupina PPF se zřejmě ještě zcela nevzdá svého podílu v České pojišťovně. Chystá se však spojit síly s pojišťovnou Generali. Konečné rozhodnutí má padnout v příštích dnech.

PPF se odmítla vyjadřovat oficiálně. Podle mluvčí skupiny Dity Fuchsové akcionáři po celou dobu vlastnictví České pojišťovny zvažovali a zvažují všechny strategické možnosti, které umožní její další úspěšný rozvoj v České republice i na zahraničních trzích. Generali Pojišťovna nekomentuje záměry Assicurazioni Generali, ani zprávy ze sdělovacích prostředků, uvedl mluvčí pojišťovny Mario Böhme.

O plánované velké investici Generali informují italské deníky. Také Il Corriere della Sera spekuluje, že by Generali mohla vytvořit s Českou pojišťovnou společný podnik. Podle informací italských novinářů je na čtvrtek svolána mimořádná schůze představenstva, kde se budou investice ve střední a východní Evropě, nejpravděpodobněji Česku, probírat.

O prodeji části České pojišťovny se spekuluje již delší dobu. K zájemcům patřily podle tisku největší australská pojišťovna QBE či americká AIG, která je podle tržní kapitalizace největší pojišťovnou na světě. Ve hře byly také francouzská pojišťovna AXA, bankovní skupina KBC, která je majoritním vlastníkem ČSOB, nebo německá pojišťovna Allianz. Spekulovalo se i o nizozemské ING.

Česká pojišťovna je největší domácí pojišťovací ústav. Její tržní podíl ke konci roku 2006 přesahoval 33 procent. PPF Group ovládá v Česku vedle pojišťovny i splátkovou firmu Home Credit nebo PPF banku. Celkem skupina spravuje majetek v hodnotě přes 170 miliard korun. Generali Group patří mezi tři největší evropské pojišťovny; ve střední a východní Evropě má přibližně 3,5 milionu klientů. Pod historicky známou
značkou operuje v osmi zemích - Maďarsku, Česku, Rumunsku, Slovinsku,
Slovensku, Polsku, Chorvatsku a Srbsku. Její česká pobočka je z hlediska
předpisu pojistného pátou největší pojišťovnou na domácím trhu.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz