8. prosince 2008 12:24 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Globální recese dorazila na český trh

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Lidové noviny

PRAHA Inflace je nejnižší od října loňského roku. Meziroční růst spotřebitelských cen v listopadu výrazně zpomalil na 4,4 procenta z říjnových šesti procent. Naopak míra nezaměstnanosti v listopadu vzrostla na 5,3 procenta z říjnových 5,2 procenta. Počet lidí bez práce se zvýšil na 300.237 osob. "Na trhu práce se poprvé výrazně projevily dopady globální recese," komentoval výsledky ekonom Pavel Mertlík.

Meziměsíčně inflace klesla o 0,5 procenta, což je největší pokles od října 2006. Analytici očekávali meziroční růst o 4,5 procenta. Česká národní banka podle analytika Raiffeisenbank Michala Brožky může díky klesající inflaci pokračovat ve snižování úrokových sazeb, a to již od prosincového zasedání.

Zlevnily především potraviny a pohonné hmoty. Cena benzínu Natural byla podle ČSÚ v listopadu nejnižší od února 2007 a cena motorové nafty za posledních 18 měsíců. Meziměsíčně tak pohonné hmoty klesly o 9,2 procenta, meziročně o 12,1 procenta.

Klesá i cena nových automobilů. Naopak v listopadu rostly ceny související s bydlením a dál zdražovaly tabákové výrobky. Meziročně nejvíce stouply ceny zemního plynu o více než třetinu, nájemné o více než 15 procent. Ceny cigaret a tabáku stouply ve srovnání s loňským listopadem o 14,3 procenta. Meziměsíčně vzrostly ceny tabákových výrobků o 0,9 procenta.

Krize nahlodává trh práce
Míra nezaměstnanosti v listopadu vzrostla na 5,3 procenta z říjnových 5,2 procenta. Počet lidí bez práce, kteří mohli bezprostředně nastoupit do zaměstnání, se zvýšil na 300.237 osob. Analytici očekávali stagnaci na říjnových 5,2 procenta. "Na trhu práce se poprvé výrazně projevily dopady globální recese," komentoval výsledky hlavní ekonom Raiffeisenbank Pavel Mertlík.

Míra nezaměstnanosti podle něj poroste i v příštích měsících, v meziročním srovnání však jen pomalým tempem. Meziměsíční nárůsty budou ovšem zejména v prosinci a lednu velké vzhledem k sezonním faktorům, dodal.

Vyšší míru nezaměstnanosti než republikový průměr vykázalo 41 okresů, nejvyšší byla v okresech Most s 12,1 procenta, Karviná s 11 procenty a Děčín s deseti procenty. Nejnižší míru vykázaly tradičně okresy Praha-západ a Praha-východ (shodně s 1,7 procenta), Praha s dvěma procenty a Mladoboleslavsko s 2,5 procenta.

Harmonizovaná míra nezaměstnanosti, kterou zpracovávaná Eurostat pro mezinárodní srovnání, činila v Česku v říjnu 4,4 procenta. Nejvyšší podíl lidí bez práce vykázalo Španělsko s 12,8 procenta a Slovensko s deseti procenty. Naopak nejméně lidí bez práce bylo podle Eurostatu v Nizozemsku, a to 2,4 procenta.
Lidovky.cz

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?