10. ledna 2007 8:03 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Google i Yahoo bojují o mobily

Mobilní telefon | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mobilní telefon | foto: Lidové noviny

LAS VEGAS  Největší internetové vyhledávací servery spolu soupeří i na displejích mobilních telefonů. Společnosti Google a Yahoo uzavírají nové dohody s telekomunikačními operátory a prohlubují svá partnerství s výrobci mobilních telefonů.

Americký výrobce mobilů Motorola oznámil na veletrhu Consumer Electronics Show (CES) v Las Vegas, že uzavřel dohodu s vyhledávačem Yahoo. Podle ní budou nové mobilní telefony Motoroly obsahovat software od Yahoo umožňující rychlý přístup na e-mail, ke zprávám a k vyhledávání na internetu jediným stiskem tlačítka.

Yahoo spolupracuje i s dalšími výrobci mobilů, finskou Nokií a společností Research in Motion, jejíž komunikátory Blackberry jsou populární zvláště ve firemní sféře. Společnost doufá, že se jí v mobilním sektoru povede lépe než v sektoru osobních počítačů. Zde její podíl na trhu stále více ukrajuje konkurenční Google.

Snaha proniknout na mobily trvá už rok a půl
Podobné partnerství uzavřel i výrobce spotřební elektroniky Samsung a další internetový vyhledávač Google. První telefon s aplikacemi od tohoto giganta je už na trhu.

Podobně jako konkurenční Yahoo i Google nabízí uživatelům mobilních telefonů rychlý přístup k e-mailové schránce či vyhledávání na internetu.

„Operátoři a výrobci mobilů už s vyhledávači spolupracují zhruba rok a půl od doby, kdy se zrychlilo připojení k internetu přes mobilní telefon a zvýšila se i dostupnost sítí třetí generace. Je patrná snaha integrovat služby, které vyhledávače nabízejí přímo do mobilních telefonů,“ říká odborník na mobilní komunikaci Jan Lodl. „Google uvažuje o tom, že bude vyrábět vlastní telefon se svými službami, a to ve spolupráci s operátorem Orange,“ dodal.

Výrobci představili novinky
Výrobci na veletrhu CES vystavují řadu nových mobilních telefonů. Všem nově předvedeným typům je společná podpora přehrávání hudby. Telefony by měly podle představ výrobců časem nahradit levné přenosné hudební přehrávače.

Finská společnost Nokia, jejíž mobily vlastní třetina lidí na světě, uvedla jako jeden z posledních výrobců vlastní tenký telefon. Model N76 je malé ploché véčko o tloušťce necelých čtrnácti milimetrů. Do útlého těla mobilu dokázal výrobce dostat fotoaparát s rozlišením dva megapixely a podporu rychlého přenosu dat.

Sony Ericsson předvedl nový model ve své řadě hudebních telefonů Walkman. Nový základní přístroj této řady W200i kromě hudebního přehrávače obsahuje i FM rádio, vylepšená sluchátka a podporuje i paměťové karty.

Americká firma Motorola představila další verzi svého vysouvacího telefonu RIZR, který je postaven na variantě operačního systému Linux. „Motorola si od Linuxu slibuje rychlejší ovládání. Systém nabídne také vylepšené ovládací rozhraní, které řadě českým uživatelům nevyhovovalo,“ řekl Lodl. Stejně jako u ostatních telefonů společnosti i v případě této novinky sází Motorola také na design.

Ondřej Malý, Lidové noviny

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.