13. června 2008 12:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Gorbatschow má smůlu

Vodka Gorbatschow - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vodka Gorbatschow - ilustrační foto | foto: www.bottlestore.de

BRNO Tuzemský výrobce lihovin LIHO Blanice může vyrábět vodku Gratschow, přestože je název podle německé firmy Gorbatschow Wodka podobný označení jejího hlavního výrobku.

Nejvyšší správní soud ve čtvrtek zamítl kasační stížnost Němců na předloňský verdikt pražského městského soudu, kterým se Gorbatschow Wodka domáhala zrušení ochranné známky pro českou firmu. Potvrdila to mluvčí soudu Sylva Dostálová.

Podle Úřadu průmyslového vlastnictví nejsou názvy Gratschow a Gorbatschow zaměnitelné. Tuto skutečnost dovodil úřad nejen z fonetické a vizuální odlišnosti názvů, ale také z celkového vzhledu ochranných známek, uvedla Dostálová.

Firma LIHO Blanice dostala ochrannou známku v roce 2003. Požádala o ni ale už o tři roky dříve. Úřad se ale případem zabýval dlouho právě kvůli stížnostem německého výrobce. Společnost LIHO Blanice byla založena v roce 1991, navázala na dlouholetou tradici lihovaru založeného roku 1896.
ČTK