Pondělí 12. dubna 2021svátek má Julius 10 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Gott s žalobou na stát neuspěl. Milionovou náhradu nedostane

Karel Gott před historicky prvním vystoupením na Rock for People. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karel Gott před historicky prvním vystoupením na Rock for People. | foto: ČTK

PRAHA Obvodní soud pro Prahu 1 zamítl žalobu Karla Gotta na ministerstvo financí. Populární zpěvák požadoval proplacení 1,3 milionu korun za výdaje na soudní spory o několikamilionové nedoplatky na dani.

Tyto spory Gott před lety vyhrál. Podle soudu jej ale zastupoval obecný zmocněnec, a nikoliv právník nebo daňový poradce, a tak na proplacení peněz od státu nemá nárok. Rozsudek není pravomocný, lze se proti němu odvolat.

V kauze jde o to, že Gott musel zpětně zaplatit daně za osm let. Zpěvák pak namítal, že úředníci při vyměřování doplatku pochybili, což v roce 2007 uznal i Nejvyšší správní soud. Stát pak Gottovi většinu peněz vrátil. Zpěvák nyní chce peníze, které vynaložil za zastupování ve vítězném řízení a za soudní poplatky. Peníze prý požaduje jako morální satisfakci, protože se mu za chyby úřadů nikdo neomluvil.

ČTĚTE VÍCE:

Soudce Radek Paclík zamítnutí žaloby vysvětlil tím, že Gotta ve sporech nezastupoval advokát nebo daňový poradce, nýbrž obecný zmocněnec, jemuž v zásadě nepřísluší odměna. "Pokud se nechá žalobce zastupovat obecným zmocněncem, musí nést případné náklady tohoto zastoupení ze svého, neboť v takovém případě se nejedná o náklady účelně vynaložené," uvedl Paclík.

Obecný zmocněnec

Obecným zmocněncem může být jakákoliv fyzická osoba i bez právního vzdělání, která je způsobilá k řádnému zastupování. Účastníka zastupuje na základě plné moci. Zmocněnec nemůže obhajovat obviněného v trestním řízení, při dovolání, kasační stížnosti nebo před Ústavním soudem. Gotta při sporech zastupoval jeho ekonomický poradce.

Soudce také dodal, že se Gott mohl sám rozhodnout, kým se nechá zastupovat. Náklady na zastoupení obecným zmocněncem, které Gott dobrovolně uhradil, podle soudu nyní nemůže v žádném případě požadovat po státu, protože nejde o účelný výdaj jako v případě plateb za právníky nebo daňové poradce. Soud proto žalobu považoval za nedůvodnou a v plném rozsahu ji zamítl. Gott a jeho zástupce v pátek k soudu nepřišli.

Gott se drží na špičce domácí pop music téměř půl století. Přes tři desítky let s menšími přestávkami pravidelně vítězí v anketách nejpopulárnějších zpěváků. Zlatým slavíkem se stal poprvé v roce 1963. Loni se při 48. ročníku tradiční ankety z prvenství radoval již po osmatřicáté.

,

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Rituální vražda v pražské hospodě U Dvou koček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!