Pondělí 25. května 2020svátek má Viola 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

GTS se může sloučit se třemi operátory

 Spojení čtyř operátorů povede podle úřadu k posílení konkurence vůči Českému Telecomu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Spojení čtyř operátorů povede podle úřadu k posílení konkurence vůči Českému Telecomu. | foto: Alžběta Jungrová, Lidové noviny

BRNO Telekomunikační společnost GTS Central European Holding může kontrolovat společnosti Contactel, Telenor Networks a Nextra. Rozhodl o tom Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Podle jeho šetření neexistují žádné bariéry, které by podstatným způsobem snižovaly možnost nových soutěžitelů vstoupit na trh, sdělil mluvčí úřadu Kristián Chalupa. Spojení čtyř operátorů povede podle úřadu k posílení konkurence vůči Českému Telecomu.

Součást holdingu, společnost GTS Novera, už dříve oznámila, že po rozhodnutí antimonopolního úřadu chce vstoupit na trh domácností. Zatím se zaměřovala na firemní klientelu.

GTS Novera byla už před fúzí druhým největším tuzemským operátorem v pevných sítích právě po Telecomu. "I po spojení zůstane na jednotlivých trzích zachováno významné postavení společnosti Český Telecom s potenciální konkurencí mezi alternativními operátory," uvedl Chalupa.

Telenor Networks nabízí širokopásmový přístup na internet na projatých linkách od Českého Telecomu ostatním telekomunikačním operátorům a provozuje bezdrátové sítě. Nextra provozuje rychlé připojení k internetu přes ADSL. Právě trh pevného připojení k internetu je u fúzujících společností nejvýznamnější, uvádí ÚOHS.

Konkurenci to ale podle úřadu neohrozí. "Náklady na vstup nových poskytovatelů jsou minimální, což dokládá i působení velkého počtu malých a regionálních firem poskytujících služby ADSL," řekl Chalupa.

"Koupě Telenoru a Nextry je dalším logickým krokem na cestě ke konsolidaci českého telekomunikačního trhu," uvedl již dříve ke spojení generální ředitel GTS Novera Milan Rusnák. Transakce začala zhruba v polovině loňského září. Vedle GTS projevily o firmy Nextra a Telenor Network zájem například česká pobočka Tiscali, společnost eTel nebo britský operátor Vodafone. Zájem měla i společnost Contactel.

GTS chce koupit stoprocentní podíl ve firmě Contactel od dánské společnosti TDC TOTALLOSINGER. Společnosti Telenor Networks a NEXTRA novému vlastníkovi prodává norský TELECOM TELENOR SOLUTIONS AS.

Firma GTS Novera vznikla začátkem letošního roku spojením společností GTS a Aliatel a poskytuje hlasové, datové a internetové služby firemním zákazníkům.  GTS Central European Holding je skupinou alternativních poskytovatelů telekomunikačních služeb působících v České republice, Polsku, Maďarsku, Rumunsku a na Slovensku. Kromě toho
poskytuje služby klientům na Ukrajině, v Litvě, Slovinsku, Bulharsku, Chorvatsku a Srbsku. Za loňský rok očekává tržby kolem 300 milionů eur.
,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....