22. dubna 2015 12:55 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Hackeři napadají chytré televize. Zavirují je a požadují výkupné

Hacker. Ilustrační fotografie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hacker. Ilustrační fotografie | foto: Shutterstock

PRAHA Umí surfovat na internetu, spojit videohovor s přáteli a hlavně se stávají stále častěji součástí domácnosti. Chytré televize nejsou oblíbené jen mezi zákazníky, ale i mezi hackery.

Útočníci si berou smart TV jako rukojmí. Zavirují je a od majitelů chtějí výkupné. 

Jak v rozhovoru pro LN upozorňuje hlavní bezpečnostní analytik globálního výzkumného týmu Kaspersky Lab Vicente Diaz, právě na smart TV se pozornost kyberzločinců obrací stále častěji. A jejich majitele to může stát nervy a peníze. Kaspersky Lab se zabývá kybernetickou bezpečností.

ČTĚTE TAKÉ:

V roce 2014 se celosvětově prodalo 90 milionů chytrých televizí. Ty v současnosti tvoří hlavní část trhu takzvaného internetu věcí, tedy propojených chytrých zařízení, která jsou spolu schopná komunikovat a uživatel je může ovládat i na dálku, třeba z mobilního telefonu.

Televizory jsou vybaveny kamerami a mikrofony, které může někdo bez vědomí majitele aktivovat a špehovat ho. S takovými podezřeními už se v nedávné době potýkali výrobci Samsung a LG. Smart TV lze ale zneužít i jinak. 

„Třeba škodlivým programem, který po zapnutí televizoru vyhodí na obrazovku vzkaz typu: Chceš se dívat na televizi? Tak zaplať 20 eur! A než peníze pošlete, tak se okna nezbavíte,“ vysvětluje Diaz.

Jestli se tedy v souvislosti s internetem věcí hovoří o bezpečnostních hrozbách, budou to podle Diaze chytré televize, na které se hackeři zaměří jako první. Jsou zatím nechráněné a útočníkům snadno generují zisk.

Až po televizích přijdou na řadu chytrá auta, jejichž rozšíření zatím není tak velké. U nich je hlavním rizikem odposlouchávání a sledování polohy.

Ondřej Vyhnanovský