Pondělí 25. května 2020svátek má Viola 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Hackeři nyní častěji útočí na chytré mobily. Kvůli krádežím dat

Notebook a telefon (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Notebook a telefon (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Spolu s tím, jak rychle roste prodej chytrých telefonů, roste i počet útoků počítačových pirátů. Ti mohou přes chytrý telefon snadno vykrást bankovní účet, připojit se k drahým službám, jejichž využití stojí tisíce korun měsíčně, nebo ukrást citlivá data firmám.

Počet hackerských napadení dat v chytrém mobilu začíná předhánět i počet útoků na počítače. Jen letos očekávají odborníci nárůst napadení chytrých mobilů proti loňskému roku o 100 procent.

Lidé z branže tento fakt vysvětlují tím, že právě chytré telefony obsahují stále víc dat, která počítačové útočníky lákají. "Intenzita útoků je úměrná množství informací, které do mobilních telefonů ukládáme. Dokud jsme do telefonu ukládali pouze telefonní číslo, neměl útok téměř smysl. V současné době zde máme maily, fotky a mnoho dalších důležitých informací, ale často také číslo bankovního účtu, nezřídka i PIN k platební kartě," říká Dalibor Němec, výkonný ředitel společnosti Kaktus Software.

ČTĚTE TAKÉ:

Nejvíce ohroženy jsou podle odborníků mobilní telefony s operačním systémem android. "Více než 200 tisíc majitelů chytrých mobilů s operačním systémem android si stáhlo přes 50 aplikací, které byly infikované škodlivým počítačovým programem," říká předseda technologického poradního výboru AVG Technologies Karel Obluk a dodává, že majitel chytrého mobilu se může stát obětí hackerů velmi snadno.

Piráti totiž už vymysleli desítky způsobů, jak se dostat na mobilní platformu. "Podstatou mobilního pirátství je, že hacker přesvědčí uživatele, aby si stáhl aplikaci, o které si myslí, že ji potřebuje. Když ji nainstaluje, aplikace posílá SMS na prémiové číslo, které ve finále zaplatí uživatel, ale zločinec z toho má zisk," vysvětluje Obluk.

Pokud si tedy majitel chytrého telefonu stáhne nakaženou aplikaci, může přijít o velké částky peněz. "Pokud je takto infikovaných telefonů třeba jen 100 tisíc a zisk z jedné SMS byť i jen 20 korun, dává to dohromady ohromujících 4 až 6 milionů měsíčně," potvrzuje Obluk.

Mezi další výrazné hrozby pro chytré mobilní telefony patří takzvaný geotracking, jehož prostřednictvím se hacker dostane k citlivým bankovním datům a platebním informacím. "Mobilním pirátům navíc usnadňuje situaci i fakt, že necelá třetina lidí si na svém telefonu ukládá bankovní údaje a 35 procent si do telefonu ukládá důvěrné pracovní informace," říká generální ředitel AVG Technologies J. R. Smith.

V budoucnu by měl navíc počet útoků ještě vzrůst a hackeři by se měli zaměřit i na jiná zařízení s operačním systémy, jako jsou chytré spotřebiče.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!