22. května 2009 13:22 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Hackeři se zaměřili na data z Facebooku

Facebook (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Facebook (ilustrační foto) | foto: Reprofoto

PRAHA Tvůrci nebezpečných programů se v poslední době zaměřili na krádeže osobních dat uživatelů stránek Facebook a dalších sociálních sítí. Uvedla to dnes antivirová firma Kaspersky Lab s tím, že poslednímu masivnímu útoku čelil Facebook minulý pátek.

Podle zástupců Kaspersky Lab je škodlivý kód distribuovaný prostřednictvím serverů sociálních sítí z hlediska úspěšných infekcí desetkrát účinnější než program šířený pomocí e-mailu. Uživatelé internetu s daleko větší pravděpodobností kliknou na odkaz, který dostali od důvěryhodného přítele ze sociální sítě, než na odkaz v náhodném spamovém e-mailu.

Antivirové firmy zaznamenaly v poslední době masivní nárůst tzv. phishingových útoků na přihlašovací stránku Facebooku. Počítačoví zločinci používali interní systém Facebooku pro zasílání zpráv k rozesílání krátkých textů, které po kliknutí na odkaz přivedou uživatele na stránku záměrně navrženou tak, aby vypadala jako přihlašovací stránka Facebooku a sloužila k získání osobních dat uživatelů.

"Fenomenální úspěch Facebooku, Twitteru a dalších oblíbených serverů sociálních sítí vyvolal samozřejmě zájem počítačových zločinců. Tato skutečnost není nijak překvapivá a neobjevují se žádné známky toho, že by se situace měla zlepšit," uvedl analytik firmy David Emm. Dodal, že každý den se ve světě objeví kolem 17.000 nových internetových hrozeb.

Facebook má ve světě přes 200 milionů aktivních uživatelů, v Česku ho na začátku letošního roku používalo přes čtvrt milionu lidí.

ČTK

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?