27. února 2008 9:40 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Hamé míří do islandských rukou

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Alena Hrbková

BRNO Největší tuzemskou konzervárenskou firmu Hamé chce koupit islandská investiční skupina Nordic Partners. Prostřednictvím své dceřiné firmy Nordic Food už požádala o povolení fúze Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Stejná společnost má zájem také o výrobce masných produktů Otomac.

Hamé patří mezi největší české potravinářské podniky, vyrábí kečupy, paštiky, konzervy i zavařeniny a bagety. V loňském prvním pololetí utržila 2,12 miliardy korun. V té době očekávala, že za celý rok 2007 dosáhne tržeb 4,9 miliardy.

Kromě českého závodu má Hamé dceřiné firmy v Rumunsku, Maďarsku, Rusku, Polsku, na Ukrajině a Slovensku. Své zboží exportuje do další třicítky zemí včetně Kuby, Libye či Japonska. Pod Hamé patří mimo jiné značky Otma, Veselá pastýřka či Znojmia.

Hamé zatím z poloviny patří podnikateli Leoši Novotnému. Firmu včetně dcer by teď chtěla získat firma Nordic Food. ÚOHS o fúzi rozhodne zřejmě v měsíční lhůtě, protože Nordic Food zatím v Česku nevyvíjí žádné aktivity. Společnost vznikla loni, patrně právě kvůli chystané fúzi s Hamé. Vlastníky firmy jsou NP Confectionery AB a NP Properties AB ze švédského Malmö.

Společnost ale patří do islandské skupiny Nordic Partners. Té patří například finská Evli Bank, další banky a brokerské a finanční firmy. Hospodaří s kapitálem přes 14 miliard korun.

O Hamé mělo v nedávné minulosti zájem několik investorů, podle některých informací také finanční skupina PPF Investmens spravující peníze podnikatele Petra Kellnera.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!