7. srpna 2007 11:55 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Heineken může koupit pivovar Krušovice

Heineken koupí krušovický pivovar. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Heineken koupí krušovický pivovar. | foto: ČTK

PRAHA Fúze pivorarů Heineken a Krušovice nenaruší hospodářskou soutěž, rozhodl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Nizozemská skupina už vlastní pivovar Starobrno a její podíl na trhu dosáhne osmi procent.

Podíl Heinekenu není tak velký, aby měl negativní vliv na soutěžní prostředí, odůvodnil schválení fúze předseda Antimonopolního úřadu Martin Pecina. Heineken se tak stane třetím nejsilnějším hráčem na českém trhu a jedním předních exportérů. Krušovice loni z Česka vyvezly přes 200 tisíc hektolitrů piva, Starobrno 185 tisíc.

Malé pivovary mají strach
Fúze Heinekenu a Krušovic se bojí malé nezávislé pivovary. Nizozemci se prý nezastaví a svůj podíl na trhu budou dále zvyšovat. Podle prezidenta Českého svazu malých nezávislých pivovarů Jiřího Fuska se hlavně ekonomicky slabší podniky mohou dostat do potíží.

V Česku existuje kolem padesáti průmyslových pivovarů. Jejich výstav loni dosáhl asi 19,8 milionu hektolitrů piva. Více než čtyři pětiny trhu ovládá sedm firem. Dominuje Plzeňský Prazdroj s podílem téměř 45 procent, následují Pivovary Staropramen. Na třetím místě byl dosud Budějovický Budvar.

Lidovky.cz, ČTK

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?