23. ledna 2008 11:05 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Hezké domy? Za 350 miliard

Téměř třetina obyvatel bydlí v neopravených domech. Zájem o rekonstrukce proto roste. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Téměř třetina obyvatel bydlí v neopravených domech. Zájem o rekonstrukce proto roste. | foto: Lidové noviny

Minulou sobotu se v litvínovské městské části Janov z pátého patra zřítil výtah s mužem. Ten sice nebezpečnou nehodu přežil, utrpěl však několik zlomenin a podrobil se náročné operaci. Za příčinou neštěstí je podle všeho technická závada výtahu.

Špatný stav výtahů, nedostatečné těsnění oken i další závady souvisejí se stářím panelových domů v Česku. Podle studie GE Money Bank (GE) žijí v takřka osmdesáti tisících neopravených panelových domů skoro čtyři miliony obyvatel České republiky.

„V některých destinacích bydlí v panelácích naprostá většina lidí. V Karviné žije na sídlištích devadesát procent obyvatel, v Chomutově to je osmdesát procent a například v Praze přes čtyřicet procent rodin,“ konstatoval Jiří Patera, ředitel sektoru bankovnictví pro malé a střední podniky GE.

Podle jeho názoru je třeba do modernizace panelových domů investovat tři sta padesát miliard korun. Státní podpora je v tomto ohledu minimální a představuje pouze formu dotací úroků z úvěrů od bank a spořitelen. Loni dotace činila 3,3 miliardy korun. „Dalších sedm set sedmdesát milionů může Česká republika získat v letech 2007 až 2013 z Evropského fondu regionálního rozvoje,“ dodal Patera.

Největší problém? Stáří domů
Většina domů byla projektována na maximálně čtyřicet let životnosti. V současnosti je přitom asi sedm set tisíc panelových bytů starších třiceti pěti let.

Mnoho tuzemských bank proto nabízí programy na rekonstrukci paneláků, a zájem mezi klienty rok od roku roste. „Oproti roku 2006 představoval loňský nárůst objemu téměř o padesát procent,“ uvedl Tomáš Kofroň, mluvčí Raiffeisenbank.

„Zatímco v roce 2006 jsme poskytli úvěry za pět miliard korun. Loni objem nově schválených úvěrů dosáhl téměř sedmi miliard. Rok 2007 lze z tohoto pohledu považovat za rekordní,“ potvrdil rostoucí zájem Tomáš Kopecký z ČSOB.

Tyto programy banky poskytují především bytovým družstvům či sdružením vlastníků bytových jednotek. Podle manažerky sektoru Bytové domy GE Marty Caisové se ale lze domluvit i s majiteli jednotlivých bytů.

„I přes očekávané snížení státní podpory na opravy paneláků v letošním roce bude zájem o úvěry na rekonstrukce bytových domů trvat a nadále růst,“ dodala Simona Můčková z České spořitelny.