13. března 2008 9:22 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Hit sezóny: Velikonoce v cizině

Češi stále častěji jezdí na dovolenou do exotických destinací. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Češi stále častěji jezdí na dovolenou do exotických destinací. |

PRAHA Trávit velikonoční svátky doma v Česku je typické pro stále menší počet Čechů. Naopak lidé po vzoru západních Evropanů vyrážejí stále častěji během Velikonoc do zahraničí. Cestovní kanceláře hlásí, že většina zájezdů přes tyto jarní svátky je již rozebrána.

„Cestování do ciziny během Velikonoc je u Čechů stále populárnější. Ve srovnání s uplynulým rokem zaznamenáváme letos zhruba o 15 procent vyšší poptávku zájezdů v tomto období,“ odhaduje Tomáš Brejcha z Čedoku.

Největší zájem mají lidé podle něj o cesty do Egypta a vzdálenější (exotické) destinace. „Velmi populární jsou mezi Čechy také zájezdy do evropských metropolí. Nejčastěji je poptávána Paříž, Řím a Londýn,“ doplňuje Brejcha.

Zvýšený zájem o cestování po Evropě během Velikonoc potvrzuje i Daniel Plovajko z cestovní kanceláře Fischer. „Trávit prodloužený sváteční víkend v některé z evropských metropolí je nyní pro Čechy skoro hitem. Přes letošní Velikonoce máme proti loňsku 27procentní nárůst prodejů u těchto leteckých zájezdů,“ říká Plovajko.

Velkému zájmu lidí o velikonoční cestování odpovídá i nabídka zájezdů cestovních kanceláří. Ta je z větší části již rozebrána. „V současné době máme prodáno asi již 80 procent zájezdů, které jsou v době Velikonoc. Obvyklé je, že si lidé vezmou ještě pár dní volna navíc a vycestují za exotikou na celý týden,“ vysvětluje Jan Koláčný, mluvčí kanceláře Exim Tours.

Popularita Velikonoc se podle něj v cestování blíží Vánocům. „Během velikonočních svátků lidé poptávají zájezdy asi třikrát více než před nimi a po nich,“ dodává.

Na zájmu o cestování nic nemění ani palivové příplatky, které v těchto dnech narostly. „O 200 korun více zaplatí u nás jen ti klienti, kteří míří do středomořských letovisek,“ upřesňuje Brejcha.

Radek Šalanda, Lidové noviny

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!