9. srpna 2011 16:56 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Hlavně klid. Využijte paniky a kupujte levně akcie, radí odborníci

Investoři | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Investoři | foto: Shutterstock

PRAHA V současné době panických výprodejů na akciových trzích by měli investoři podle názoru odborníků zachovat klid a držet své investiční strategie. Analytici dokonce doporučují nakupovat akcie, právě překotný propad jejich ceny je totiž nejlepším časem pro jejich pořízení.

Jako zajištění proti ztrátám pak doporučují rovnoměrné rozdělení investic vedle akcií i například do zlata. To však podle jejich názorů není záchranou, spíše se hodí jako doplněk investic.

Akciové trhy po celém světě překotně klesají kvůli panice investorů způsobené dluhovými problémy eurozóny a snížením ratingu USA. Řada odborníků ovšem očekává, možná již tento týden, postupné oživování. Někteří jej ovšem podmiňují vytvořením funkční strategie politických lídrů řešit rozpočtové problémy.

ČEKÁ NÁS NOVÁ KRIZE?

Obama mluvil o škrtech, akcie padaly dál i při jeho projevu
Americké trhy padají, snížení ratingu hrozí i Británii
Svět stojí na pokraji nové krize, tvrdí ekonom

"V době panického propadu cen akcií jsou nejlepší investice akcie, protože jsou levnější. Z dlouhodobého pohledu se pořád jeví lepší držet akcii kvalitního podniku, který vyrábí něco užitečného, než dluhopis předlužené vlády," uvedl analytik společnosti Partners Aleš Tůma.

Zlato není spása

Zlato, o kterém se v posledních dnech mluví jako o bezpečné investici, by sice mělo být podle analytika AWD součástí investičního portfolia, ale není záchranou. "Někteří analytici trhu se zlatem neřeknou jinak než 'zlatá horečka'. Cena kteréhokoli aktiva může jít stejně rychle nahoru, jako dolů. Lékem na krizi je klid a diverzifikace portfolia," uvedl.

Na trhu je totiž i podle analytika společnosti Fincentrum Josefa Rajdla velké množství firem, které pravidelně vyplácejí dividendu a na jejichž hospodaření nemá ekonomický vývoj příliš velký vliv. "Zkušení investoři tak mohou akcie těchto společností nakupovat za výhodných podmínek," upozornil.

Investujte diverzifikovaně
Nejlepším způsobem zajištění je přitom podle něj rozložené portfolio investic, tedy nebýt zaměřen na konkrétní sektor nebo region, pravidelné investice a nepodléhání panice.

"Dlouhodobá investiční strategie by se rozhodně na základě krátkodobého tržního vývoje měnit neměla. Investoři by se měli vyvarovat panickým prodejům. Pokud přece jen někteří z nich zpanikařili natolik, že chtějí svá portfolia vyprodat, bezpečným přístavem je hotovost a v posledních dnech také české státní dluhopisy," uvedl i portfolio manažer společnosti Conseq Investment Management Michal Stupavský.

KAM INVESTUJÍ VRCHOLNÍ ČEŠTÍ MANAŽEŘI?

Přehled nápadů naleznete v dnešním vydání Lidových novin


 V následujících týdnech očekává stabilizaci a mírný růst trhů. "Reakce trhů v posledních dnech je skutečně přehnaná, hnaná emocemi a strachem investorů," dodal.

Lidovky.cz, ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.