Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Hlavní účetní Enronu se přiznal k podvodu

Logo Enronu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Logo Enronu |

WASHINGTON Bývalý hlavní účetní americké společnosti Enron Richard Causey se přiznal ke spáchání trestného činu podvodu při obchodování s cennými papíry.

Soudu v americkém Houstonu řekl, že vinu přizná i při nadcházejícím slyšení v lednu. Spolu s ním budou souzeni také vrcholoví manažeři Ken Lay a Jeff Skilling.

Causey už dříve uzavřel se státními orgány dohodu, že bude při vyšetřování plně spolupracovat a pomůže objasnit pozadí pádu Enronu. Výměnou za to mu prokuratura slíbila, že bude žádat mírný trest a možnost předčasného propuštění.

Causey ovšem musí přestat chránit své bývalé nadřízené a svědčit proti nim. To se po dnešku zdá velmi pravděpodobné.

Pokud Causey splní všechny požadavky prokuratury, mohl by být odsouzen pouze k sedmi letům vězení s možností zkrácení trestu až o dva roky. Causey je obviněn z celé řady trestných činů, z nichž většinu podle obžaloby spáchal po konspiraci s nadřízenými.

Znění výsledkové zprávy o hospodaření firmy ale bylo jeho zodpovědností a k tomu se také hodlá přiznat. Zatím není jisté, že bude Causey vypovídat při slyšení s jeho
bývalými nadřízenými, ale dohoda s prokuraturou by ho k tomu měla zavazovat.

Causey byl v roce 2001 jednou z klíčových osob ve finančním skandálu, který vedl až k pádu mamutí energetické firmy Enron. Kolaps firmy způsobily skryté ztráty, s nimiž se podnik už nedokázal vyrovnat.

Causey je šestnáctým člověkem v kauze Enron, který se rozhodl spolupracovat s vládou. To mu sice pomůže k mírnějšímu trestu, ale zřejmě ho to neochrání před nutností zaplatit pokutu 1,25 milionu dolarů (zhruba 30 milionů Kč).

Mezi více než třiceti body obžaloby je i lhaní auditorům a praní špinavých peněz.
Kauza Enronu vedla k výraznému zpřísnění podnikové kultury ve Spojených státech a otevřela cestu k přijetí Sarbanesova-Oxleyho zákona, který upravuje způsob komunikace firem a akcionáři.

Kromě toho ale zpřísňuje pravidla, kterými firmy informují o vyhlídkách na další hospodaření. Případ Enron zasáhl nejvyšší politiku a poškodil také pověst prezidenta George Bushe. Ukázalo se totiž, že Lay byl blízkým přítelem rodiny Bushových, a kromě jiného výrazně přispěl na Bushovu prezidentskou kampaň.

Lay, Skilling a Causey byli poprvé obviněni už loni, podotýká agentura AP.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!