Neděle 5. července 2020Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje 26 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Hledáme pasažéry.
Zn.: Spěchá

LONDÝN/PRAHA  Letecké spojení mezi anglickým Norwichem a irským Dublinem bylo včera rušnější než obvykle. Britské nízkonákladové aerolinky Flybe vypravily o dva lety více nad rámec pravidelné denní linky, aby přepravily zvýšený počet cestujících. Celá věc má ale háček.

Za zvýšením provozu nestála neočekávaná poptávka ze strany obvyklých pasažérů, nýbrž snaha Flybe dostát smluvnímu závazku vůči letišti v Norwichi. Podle něho měly aerolinky během jednoho roku do konce března přepravit na dané lince 15 tisíc cestujících. Statistika pasažérů však ještě v sobotu vykazovala o 172 přepravených osob méně.
Čím se „proslavily“ aerolinky
* v roce 2006 zavedla společnost jako vůbec první nízkonákladová aerolinka dodatečné poplatky za palubní zavazadla

* v roce 2007 Flybe na svých palubních jídelních lístcích zveřejnily kontroverzní zákaz konzumace donesených potravin pasažérů na palubě letadel

Pakliže by Flybe nasmlouvaný počet cestujících nepřepravily, hrozila by jim pokuta 280 tisíc liber. Vedení aerolinek se proto rozhodlo k unikátnímu řešení. Na webovou stránku využívanou britskými herci umístili inzerát vyzývající herce, kteří mají volno, aby zadarmo v pondělí podnikli let do Dublinu a vzápětí zpět do Norwiche. Zároveň Flybe otiskly inzeráty pro zájemce starší 16 let nabízející odměnu 80 liber za absolvování pondělního zpátečního letu do Dublinu.

Aby poptávku dále pojistili, zařadili manažeři Flybe vybrané zaměstnance na čekací listinu, aby byli v případě potřeby připraveni zaplnit volná sedadla. Dvě stě volných letenek nakonec využili zájemci oslovení inzerátem.

Společnost Flybe uvedla, že důvodem mimořádné akce byla snaha vyhnout se sankcím a neohrozit budoucnost linky Dublin-Norwich. Mluvčí společnosti přiznala, že se Flybe pokoušely dohodnout s vedením letiště v Norwichi na kompenzační platbě 50 tisíc liber, kdyby se nepodařilo přepravit nasmlouvaný počet cestujících. Letiště prý ale nabídku nepřijalo a trvalo na pokutě 280 tisíc liber.

Zbytečné dva lety vystavily aerolinky kritice ze strany ekologických aktivistů i vedení letiště, podle kterých Flybe způsobily neopodstatněnou zátěž na životním prostředí.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

letadlo firmy Flybe | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

letadlo firmy Flybe | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

letadlo firmy Flybe | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?
Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?

Skladba jídelníčku batolete je důležitější, než by se nám mohlo zdát. Právě v rané fázi života vznikají stravovací návyky, které budou dítě provázet do dospělosti.