Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 18 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Hledáte práci? Staňte se profesionálním poradcem pro pozůstalé

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Reprofoto

PRAHA Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) usiluje, aby se novou kvalifikací stal poradce pro pozůstalé. V situaci, kdy se této činnosti věnuje mnoho laiků i odborníků, si úřad od zavedení kvalifikace slibuje sjednocení jejich poradenství a péče podle přesně daných pravidel.

Ministr pro místní rozvoj Rostislav Vondruška již podal žádost k ministryni školství, mládeže a tělovýchovy Miroslavě Kopicové o publikování příslušného kvalifikačního a hodnotícího standardu v Národní soustavě kvalifikací.

"Úkolem poradce pro pozůstalé je pomoci nejen s praktickými věcmi, jako je pohřeb a vyřízení pozůstalosti, ale poradci také nabídnou psychologickou pomoc a podporu, která je v těchto chvílích velice potřebná," uvedl šéf MMR.

"Přiměřenost pietního chování"
Úspěšní kandidáti o dílčí kvalifikaci "Poradce v poradenství pro pozůstalé" musejí umět uplatnit takzvaný hodnotový kontext poradce. Ten obsahuje například citlivost vůči kulturní a osobní odlišnosti při truchlení. Dále kodex zahrnuje přiměřenost pietního chování nebo výběr vhodného způsobu pohřbu.

Kvalitu kandidátů o získání kvalifikace v pomoci pozůstalým ověří a ocení stát prostřednictvím autorizované osoby. Poradce bude muset procházet také supervizí. "Pozůstalým bude poté k dispozici publikovaný seznam znalých, kompetentních a postojově zralých průvodců a poradců," uvedlo ministerstvo.

Pracovní skupinu pro tvorbu standardů v poradenství pro pozůstalé při MMR tvoří od roku 2009 odborníci z vědeckých pracovišť a z institucí, jejichž náplní je krizová pomoc. V týmu jsou také zástupci občanských sdružení, která se věnují hospicové péči a péči o nevyléčitelně nemocné pacienty.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!