5. března 2010 14:40 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Hledáte práci? Staňte se profesionálním poradcem pro pozůstalé

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Reprofoto

PRAHA Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) usiluje, aby se novou kvalifikací stal poradce pro pozůstalé. V situaci, kdy se této činnosti věnuje mnoho laiků i odborníků, si úřad od zavedení kvalifikace slibuje sjednocení jejich poradenství a péče podle přesně daných pravidel.

Ministr pro místní rozvoj Rostislav Vondruška již podal žádost k ministryni školství, mládeže a tělovýchovy Miroslavě Kopicové o publikování příslušného kvalifikačního a hodnotícího standardu v Národní soustavě kvalifikací.

"Úkolem poradce pro pozůstalé je pomoci nejen s praktickými věcmi, jako je pohřeb a vyřízení pozůstalosti, ale poradci také nabídnou psychologickou pomoc a podporu, která je v těchto chvílích velice potřebná," uvedl šéf MMR.

"Přiměřenost pietního chování"
Úspěšní kandidáti o dílčí kvalifikaci "Poradce v poradenství pro pozůstalé" musejí umět uplatnit takzvaný hodnotový kontext poradce. Ten obsahuje například citlivost vůči kulturní a osobní odlišnosti při truchlení. Dále kodex zahrnuje přiměřenost pietního chování nebo výběr vhodného způsobu pohřbu.

Kvalitu kandidátů o získání kvalifikace v pomoci pozůstalým ověří a ocení stát prostřednictvím autorizované osoby. Poradce bude muset procházet také supervizí. "Pozůstalým bude poté k dispozici publikovaný seznam znalých, kompetentních a postojově zralých průvodců a poradců," uvedlo ministerstvo.

Pracovní skupinu pro tvorbu standardů v poradenství pro pozůstalé při MMR tvoří od roku 2009 odborníci z vědeckých pracovišť a z institucí, jejichž náplní je krizová pomoc. V týmu jsou také zástupci občanských sdružení, která se věnují hospicové péči a péči o nevyléčitelně nemocné pacienty.

ČTK

Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny
Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny

Vláda dnes potvrdila, že od 1. ledna 2020 zvýší rodičovský příspěvek z 220 tisíc na 300 tisíc. Na vyšší sociální dávku se mohou těšit novopečení rodiče i ti, kdo příspěvek v současnosti pobírají.