6. prosince 2009 17:13 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Hledáte práci? Tři čtvrtiny nabídek žádají znalost cizího jazyka

Asijské jazyky jsou stále populárnější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Asijské jazyky jsou stále populárnější. | foto: ČTK

PRAHA Celkem tři čtvrtiny nabídek práce obsahují požadavek na znalost libovolného cizího jazyka, především angličtiny. Na druhou stranu 59 procent uchazečů o práci znalost anglického jazyka deklaruje. Vyplývá to z údajů společnosti Profesia za období leden až listopad 2009. Zájem je především o angličtinu a němčinu, naopak znalosti ruštiny zaměstnavatelé nevyhledávají.

V porovnání se Slovenskem či Maďarskem je cizí jazyk pro tuzemské zaměstnavatele častější podmínkou při hledání pracovníků. "Češi reagují na požadavky firem, které požadují stále více znalost cizího jazyka, především angličtiny a částečně němčiny. Ve svých životopisech deklaruje znalost angličtiny 59 procent lidí, 43 procent dokáže používat němčinu," uvedl jednatel Profesie Dalibor Jakuš.

Jazyková vybavenost uchazečů o práci 

             ČR Maďarsko Slovensko anglický  59        48        66
německý 43       29        48
ruský       16         2        13
francouzský 4     3         4

Zdroj: Profesia.cz, Workania.hu, Profesia.sk

Z údajů portálu Profesia.cz je dále patrné, že znalost anglického jazyka českých uchazečů o práci zhruba odpovídá poptávce ze strany zaměstnavatelů a převyšuje znalost tohoto jazyka v Maďarsku. Naproti tomu pokulhává za Slováky. Celkem 69 procent zaměstnavatelů v ČR požaduje znalost anglického jazyka.

Ruštinu nikdo nechce
Naopak zaměstnavatelé prakticky vůbec nepožadují znalost ruštiny. Ta je však v Česku a na Slovensku kolem 15 procent. "Podobný nesoulad je i mezi znalostí němčiny, která je až nečekaně vysoká, a tím, že tento jazyk zaměstnavatelé požadují jen v sedmině případů," upozornil Jakuš.

Požadavky zaměstnavatelů na jazykovou vybavenost

              ČR Maďarsko Slovensko
anglický   69      64          53
německý 16      13          14
ruský         1        3           1
francouzský 3     4           2

Zdroj: Profesia.cz, Workania.hu, Profesia.sk

V nejmladší věkové skupině jednoznačně převládá znalost angličtiny (76 procent) a němčiny (50 procent). Naproti tomu je ruština jazykem téměř neznámým, její znalost udává šest procent lidí mladších 24 let. Vysoká znalost angličtiny postupně klesá s pokročilým věkem, zatímco v případě ruštiny je tomu naopak. "To není žádné překvapení, dnešní pětatřicátníci byli na základní škole, když výuku ruštiny nahradila angličtina. Lidé pod 30 let ruštinu už neměli prakticky možnost potkat," uzavřel Jakuš. 

ČTK