21. dubna 2011 11:22 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Hnědé uhlí zdražíme až o čtvrtinu, plánuje Brusel

Těžba (ilustrační snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Těžba (ilustrační snímek). | foto: Hynek GlosLidové noviny

PRAHA Evropská unie zatím omezuje emise skleníkových plynů z elektráren, tepláren a dalších velkých znečišťovatelů. Za dva roky možná dojde i na ty malé – domácnosti a podnikatele.

Vedle spotřebních daní navrhla Evropská komise zavést také takzvanou uhlíkovou daň, která by zatížila spotřebu uhlí, zemního plynu, topných olejů, benzinu a nafty. Za každou vypuštěnou tunu oxidu uhličitého by se mělo platit 20 eur, v korunách tedy necelou pětistovku.

Dopad na ceny paliv bude dle propočtu Lidových novin razantní. Hnědé uhlí pro domácnosti zdraží až o čtvrtinu a zemní plyn o desetinu. Omezený bude naopak dopad na ceny benzinu a nafty, které už nyní výrazně navyšuje spotřební daň.

Novou daň mají Evropané začít platit od počátku roku 2013. Češi i obyvatelé dalších osmi zemí střední a východní Evropy si mohou oddechnout – Evropská komise jim nabízí možnost odložit zavedení uhlíkové daně až na rok 2021. Současně není jasné, jestli návrh komise bude vůbec přijat. S nárůstem zdanění totiž nesouhlasí Velká Británie.

Advantage Consulting, s.r.o.
BRUSIČ

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 22 000 - 28 000 Kč