Pátek 7. srpna 2020svátek má Lada 29 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Velká jízda na horské dráze. Bitcoin poprvé od listopadu překonal hranici 6000 dolarů

Bitcoin | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bitcoin | foto: Shutterstock

Praha Hodnota nejznámější světové kryptoměny Bitcoinu je po půl roce znovu u šesti tisíc dolarů, v přepočtu zhruba na 138 000 korunách. Zatímco investoři, kteří nakoupili bitcoiny na konci listopadu 2018 po velikém propadu jeho ceny, mohou nyní jásat nad zisky, které jen tento rok stouply o 60 procent, analytici upozorňují na to, že Bitcoin jen předvádí velkou jízdu „na horské dráze“ a upozorňují na řadu problémů.

BOX Co jsou kryptoměny

Kryptoměnou se rozumí typ digitální měny nebo elektronických peněz, které vznikají elektronicky. Vyznačuje se typickými vlastnostmi, mimo jiné tím, že jí nekontroluje žádná centrální instituce, např. centrální banka, nebo tzv. šifrováním, které zaručuje neprolomitelnost měny. Nejstarším, nejznámějším a nejrozšířenějším zástupcem je Bitcoin.

Faktem je, že v prosinci 2017 dosáhl Bitcoin vůči americkému dolaru rekordní výše, když překonal cenu 19 000 dolarů. V prosinci 2018 ale přišel pád a jeho hodnota klesla na dlouhodobé minimum ve výši 3 100 dolarů. „Hodnota kryptoměn je určována především náladou investorů. Od počátku dubna, kdy cena bitcoinu vzrostla výrazně nad 4000 dolarů, se kolem této měny točila řada zpráv, které mohly přitahovat pozitivní pozornost investorů. Nyní cena vzrostla nad šest tisíc dolarů, což mohlo přiživit další poptávku,“ vysvětluje dění okolo měny hlavní ekonom společnosti Cyrrus Michal Brožka.

Víc obchodů, větší cena

Zpravodajský server CNBC.com připomíná, že hlavně díky většímu zájmu o obchodování s bitcoiny z investičních institucí, má jeho hodnota nyní rostoucí trend. Varuje ale před tím, že vývoj ceny připomíná divokou jízdu na horské dráze. Nyní je však znát, že o obchody s kryptoměnou je zájem. Například jedna z největších společností ve světě, která spravuje investiční fondy, Fidelity Investments, nově umožní svým zákazníkům nakupovat a prodávat kryptoměny.

Bitcoinu se ale nevyhýbají nepříjemné události a zprávy. Tento týden v úterý bylo hackery ukradeno 7000 bitcoinů za více než 40 milionů dolarů z Binance, jedné z největších světových burzovních platforem na světě, která s bitcoiny obchoduje . A ani budoucnost této virtuální měny není úplně jasná. Například finančník Nouriel Roubini, který je ve světě peněz považovaný za největšího skeptika k bitcoinům, na finanční konferenci na počátku tohoto týdne nazval kryptoměny za „matku a otce všech bublin“ na světě. Roubini o tomto tématu rozmlouval s bývalým manažerem hedžových fondů Michaelem Novogratzem , který má ale na problematiku jiný názor. Podle něj totiž Bitcoin prokázal, že jej lze považovat za nástroj, do kterého mohou lidé ukládat své peníze.

„Vývoj ceny bitcoinu je v podstatě čistě nahodilou veličinou. Zítra může prudce růst, stejně jako může prudce padat. Investice do něj jsou z mého pohledu především srdcovou záležitostí. Jakožto velmi riziková záležitost by v investičním portfoliu měl bitcoin představovat pouze velmi malou část,“ dodává Michal Brožka.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Golfová noha: Příběh Elišky, která se s ortopedickou vadou bude potýkat celý život
Golfová noha: Příběh Elišky, která se s ortopedickou vadou bude potýkat celý život

Ročně se v Česku narodí až 200 dětí s ortopedickou vadou nazývanou golfová noha. Jedná se o vrozenou vadu, kterou lékaři většinou odhalí už v...