15. října 2008 10:18 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Hody pro akcie trvaly dva dny

Obrat obchodníky s cennými papíry po ztrátách zámořských akcií a silných růstech v předchozích dnech nepřekvapil - makléř na frankfurtské burze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obrat obchodníky s cennými papíry po ztrátách zámořských akcií a silných růstech v předchozích dnech nepřekvapil - makléř na frankfurtské burze. | foto: THOMAS LOHNES/MARTIN OESER AFP

PRAHA Dvoudenní silný růst akcií na pražské burze je minulostí. V souladu s vývojem na západoevropských trzích začalo obchodování propadem. Obchodníci s cennými papíry ale tento vývoj očekávali.

Ceny některých předních akcií ztratily až desetinu a hlavní index trhu PX byl před 9:30 slabší o 3,87 procenta na 1043,1 bodu.

Akcie developera Orco klesly o 10,4 procenta na 335 korun a konkurenční firmy ECM o 9,5 procenta na 330 korun. Akcie těžební společnosti NWR oslabily o 8,5 procenta na 176,5 koruny a akcie mediální skupiny CME odepsaly 8,1 procenta na 735,6 koruny.

Obrat obchodníky s cennými papíry po ztrátách zámořských akcií a silných růstech v předchozích dnech nepřekvapil. Akcie na amerických trzích v úterý navázaly na silný růst z předchozího dne, až do konce jej ale neudržely a začaly znovu klesat.

Hlavními příčinami jsou obavy z hospodářské recese a z poklesu firemních zisků. Západoevropské burzy v úvodu ztrácely zhruba procento až dvě procenta, ve střední Evropě oslabovaly akcie v Maďarsku o více než čtyři procenta.
Lidovky.cz