Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 9 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Hoteliéři: turistů jezdí stále víc

Turisté na Karlově mostě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Turisté na Karlově mostě. | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

PRAHA Provozovatelé hotelů, penzionů či jiných ubytovacích zařízení v Česku se mohou radovat. Díky tomu, že do České republiky míří každým rokem více turistů, počítají stále vyšší zisky.

Rostoucí počet hostů a tudíž vyšší tržby potvrzuje například manažer pražského hotelu Jalta Vladimír Pešek. „S dobrou kondicí české ekonomiky roste i klientela českých hotelů. Meziroční nárůst počtu ubytovaných je u nás tak do deseti procent,“ tvrdí Pešek. Nejvíce podle něj přibývá firemních hostů. „Registrujeme stále častější rezervace ubytování od českých firem pro jejich zahraniční hosty,“ zmínil Pešek s tím, že se většinou jedná o klienty ze sousedních států jako třeba Německo či Rakousko.

Zisky českých hotelů mnohdy brzdí silná koruna
Spokojení jsou také majitelé hotelu Plzeň v západočeské metropoli. Podle manažera hotelu Marka Audese se totiž už třetí rok daří vytěžovat hotel na sto procent, „Mění se ale složení klientely - host je sice náročnější, ale je ochoten více utrácet,“ zdůraznil Audes.

Vyšší tržby hlásí rovněž pražský hotel Hilton. Podle marketingové manažerky hotelu Markéty Šebkové však rostoucí zisky brzdí sílící kurz koruny vůči euru. „Ceny totiž účtujeme v eurech, ale náklady máme v korunách,“ vysvětlila Šebková. Po přepočtu eurových tržeb na tržby korunové tak sílící kurz srazí část zisku. Také v tomto hotelu je přitom značný nárůst především firemních klientů, potvrdila Šebková. „Nejčastěji jde o klienty z Velké Británie, Německa a USA,“ prozradila Šebková.

Podle společnosti Mag Consulting, která se zabývá oblastí cestovního ruchu, se za první pololetí ubytovalo v Česku 2,94 milionu zahraničních turistů. „To představuje téměř šestiprocentní nárůst,“ konstatoval šéf společnosti Mag Consulting Jaromír Beránek.

Do Brna míří hlavně Asiaté
Nejvyšší nárůst ubytovaných turistů zaznamenal letos Pardubický kraj. „Tam meziroční nárůst činil více než třetinu,“ tvrdí Beránek. Velmi oblíbený je mezi cizinci také Karlovarský kraj. Naopak mírný zhruba dvouprocentní pokles zaznamenal jako jediný region hlavní město Praha.

Podle Beránka je hlavní důvod téměř každoročního nárůstu ubytovaných cestovatelů ze zahraničí v tom, že Česko je pro cizince stále atraktivnější. Kromě toho zde i více utrácejí, míní Beránek. S tím souhlasí také Veronika Mikisková, ředitelka Grandhotelu Brno, kterému také roste počet ubytovaných turistů. „Nejčastěji sem jezdí Asiaté,“ zmínila Mikisková. Důvodem je podle ní lákadlo v podobě veletrhů, kterých každým rokem přibývá a přitahují mnoho hostů ze zahraničí.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTRO KONSTRUKTÉR (NÁSTUPNÍ BONUS)

Advantage Consulting, s.r.o.
Zlínský kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč