4. července 2007 9:54 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Hotely Hilton změní majitele

Řetězec Hilton Hotels převezme americká společnost soukromého kapitálu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řetězec Hilton Hotels převezme americká společnost soukromého kapitálu | foto: AFP

LOS ANGELES Pražský hotel Hilton bude mít nového majitele. Americká společnost Blackstone Group převezme řetězec Hilton Hotels za zhruba 26 miliard dolarů (asi 550 miliard Kč). Nabízená cena je zhruba o třetinu vyšší než tržní cena.

V rámci odvětví je to největší akvizice, kterou kdy podnik soukromého kapitálu uskutečnil. Pro Blackstone nicméně nákup Hiltonu není nic průlomového, protože už vlastní některé firmy z toho odvětví včetně podniku, který část Hiltonu vlastní.

Odvětví hotelových služeb se už několik let těší silnému růstu, který částečně pramení z nedostatku kvalitních ubytovacích kapacit. Díky tomu pro oteliéry není problém zvyšovat ceny a ubytování, takže odvětví je mezi nvestory velmi žádané.

Podle 424 milionů akcií, které měl Hilton na konci března, lze hodnotu odniku na základě nabídky Blackstonu vyčíslit na 20,1 miliardy dolarů. Hilton má ovšem také dluhy přes sedm miliard dolarů a Blackstone sdělil, že je převezme.

Sektor hotelových služeb vykazuje značné výkyvy a pohybuje se v delších cyklech. Většina investorů však tvrdí, že nynější cyklus má ještě prostor k růstu. Analytik poradenské společnosti PKF Consulting Thomas Callahan řekl, že odvětví by mohlo poskytnout vyšší návratnost vložené investic, než se dá čekat u jiných aktiv.
ČTK, Lidovky.cz