Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Hotovo: Hyundai investuje v Česku

Hyundai | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hyundai | foto: Alžběta Jungrová, Lidové noviny

PRAHA/SOUL Nejistota ohledně investice automobilky Hyundai v Česku skončila. Viceprezident jihokorejské firmy Kim In-so potvrdil, že společnost investuje až jednu miliardu eur (29 miliard korun) do stavby automobilky v Nošovicích v Moravskoslezském kraji.

Továrna by měla zahájit provoz v roce 2008 a přímo zaměstná zhruba tři tisíce lidí, dalších několik tisíc lidí najde práci u dodavatelských firem a ve službách.

České ministerstvo průmyslu a obchodu původně oznámilo, že memorandum o mnohamiliardové investici by mohlo být podepsáno tento týden, možná již dnes. "Dnes smlouva s Hyundai podepsána nebude," řekl ale ráno bez dalších podrobností mluvčí MPO Ivo Mravinac. Ministr Milan Urban nakonec oznámil, že stát se společností memorandum o této investici podepsal. Smlouva by měla být parafována v polovině května poté, co ji schválí vláda, moravskoslezské zastupitelstvo a společnost Hyundai.

"Česká republika je tím správným místem pro náš projekt. Hodláme zde investovat 800 milionů až miliardu eur a po zahájení výroby produkovat 300.000 vozů ročně," uvedl Kim In-so, podle kterého by přípravné práce na stavbě továrny měly začít v polovině letošního roku.

Typy vyráběných aut firma tají
"Několikaměsíční jednání skončila, Hyundai přichází do České republiky. Je to největší investice v novodobých dějinách ČR v objemu 28 až 30 miliard korun," uvedl Urban, podle kterého by po zahájení plného provozu měla nová továrna zvýšit český hrubý domácí produkt až o dvě a půl procenta a v Moravskoslezském kraji by měla snížit nezaměstnanost o dvě procenta. Podle dřívějšího vyjádření premiéra Jiřího Paroubka by celková výše investic, které s automobilkou přijdou, mohla dosáhnout až 45 miliard korun. 

Obsah smlouvy o investicích Hyundai bude zveřejněn až po jejím podpisu. Hyundai může podle Urbana počítat s přímými dotacemi 4,3 miliardy korun a daňovými úlevami 1,3 miliardy korun. Pokud investice Hyundai překročí  miliardu eur, daňová úleva může být podle Urbana ještě vyšší.

"Investice znamená výstavbu nejen automobilky, ale také závodu na výrobu převodovek," uvedl Urban s tím, že ročně by tento závod vyrobil 600.000 kusů převodovek, a zásoboval by i sesterskou automobilku KIA v Žilině na Slovensku. Moravskoslezský hejtman Evžen Tošenovský tvrdí, že se podařilo dojednat podmínky investice Hyundai, které jsou výhodné pro obě strany.

Kim In-so nesdělil, jaké automobily bude Hyundai v Nošovicích vyrábět; komentovat to nechtěl ani Urban. Podle informací týdeníku Ekonom by to měly být dva typy automobilů. Pravděpodobně půjde o sportovně-užitkový vůz (SUV) podobný dnešnímu typu Tucson a o nástupce sportovního modelu nižší střední třídy Elantra. Druhý z uvedených vozů by mohl být odvozen od konceptu Genus představeného na ženevském autosalonu.

V návaznosti na korejskou investici by se v budoucnu měla proměnit i dopravní dostupnost regionu. Podle Urbana se v první etapě jedná o dobudování obchvatu kolem Jablunkova a Českého Těšína, což by mělo být hotovo v polovině roku 2008.

V další fázi by mohla vzniknout dálnice na Slovensko, která by navázala na současnou čtyřproudou silnici. "Toto rozhodnutí je vázáno na rozhodnutí slovenské strany, kde musí být závazek, že dálnice bude pokračovat až do Žiliny. Musí to být v rozpočtových plánech Slovenské republiky," řekl Urban. "Je to nezbytné nutné, aby byl tento čtyřpruh někdy kolem roku 2010 byl vyřešen," podotkl Tošenovský.

Premium

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Premium

Fotbalový bohém Fenin: Jsem jájínek, ale ne troska

Martin Fenin | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Slýchává, jak promarnil svůj talent, on naopak namítá, že toho prožil tolik, co za třicet životů. Bohém Martin Fenin se...

Premium

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

Peugeot 206 a Renault Clio | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...

Trápí vás bradavice? Zbavit se jich můžete i v pohodlí domova
Trápí vás bradavice? Zbavit se jich můžete i v pohodlí domova

Těšíte se na léto, příjemné sluneční paprsky, chvíle strávené s rodinou v přírodě, u vody nebo na výletech? Během těchto radovánek si ale můžete přinést bradavice. Zatočte s nimi snadno a rychle.