Středa 3. června 2020svátek má Tamara 23 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Hranice budou obrazovky vyrábět i nadále

LCD obrazovka Philips | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy LCD obrazovka Philips | foto: Reprofoto

PRAHA Druhá největší zahraniční investice v Česku na zelené louce zatím zřejmě neskončí svou činnost kvůli krizi s odbytem.

Hranická továrna na skleněné televizní obrazovky LG Philips Displays se totiž dohodla s věřiteli na vyrovnání závazků a v současné době hledá investora, který by převzal celý areál továrny. Výrobní linky by se tak neměly zastavit ani v příštím roce a práci by si mělo zachovat všech zhruba dvanáct set zaměstnanců.

 Hranická továrna navíc doufá, že potíže při prodeji klasických televizních obrazovek překonala a že má před sebou úspěšný rok. Pro ten letošní i příští má podle vyjádření mluvčí Zuzany Fojtíkové totiž odbyt pro své výrobky zajištěný.

„V roce 2006 chceme dosáhnout prodejů v hodnotě 5,5 miliardy korun a provozní zisk,“ uvedla Fojtíková. Ze zkušeností elektroprodejců však vyplývá, že klasické televizní obrazovky jsou na ústupu. „V Evropě už se neprodávají téměř vůbec, když tak s malou úhlopříčkou. Tady zatím vedou, ale už je ploché dotahují. Lidé si raději připlatí za plochou nebo LCD,“ vysvětluje mluvčí elektroprodejen Proton Bohuslav Komín. Podle něj nastane další odklon od klasických obrazovek v momentě, kdy se naplno rozjede provoz digitální televize. Prodej tenkých plazmových či LCD obrazovek navíc letos podpořily i velké sportovní akce, kdy obchodníci lákali na slevy při koupi právě plochých televizorů.

Do procesu vyrovnání pohledávek se mohlo přihlásit 435 subjektů s celkovou sumou 7,47 miliardy korun, a to včetně státu. Zájem mělo 296 věřitelů, kterým bude vyplaceno zhruba třicet procent jejich závazku.

„Cesta vyrovnání pohledávek znamená největší možnou výtěžnost pro věřitele a zároveň umožňuje pokračování provozu a posléze i prodej firmy za chodu, kdy zůstávají zachována pracovní místa,“ soudí ředitel hranické továrny Phil Styles.

Ze zachování pracovních míst mají radost především na hranické radnici a pracovním úřadě. „Je to velmi dobrá zpráva. Z našeho okresu tam pracuje až šest set lidí a to ještě nemáme zmapované pracovníky subdodavatelských firem,“ potvrzuje ředitel přerovského úřadu práce Michal Langoš. Obdobně se vyjádřil i místostarosta Hranic Miroslav Wildner: „Nezaměstnanost dosauje 11,5 procenta, takže jsme rádi, že ta místa zůstanou.“

,
Premium

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Premium

Fotbalový bohém Fenin: Jsem jájínek, ale ne troska

Martin Fenin | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Slýchává, jak promarnil svůj talent, on naopak namítá, že toho prožil tolik, co za třicet životů. Bohém Martin Fenin se...

Premium

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

Peugeot 206 a Renault Clio | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...