29. září 2009 9:42 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Hřivna padá, Ukrajincům v Česku raketově rostou příjmy

Hřivna | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hřivna | foto: Shutterstock

PRAHA Pád ukrajinské hřivny z posledních dnů zvýšil Ukrajincům pracujícím v Česku jejich příjmy až o 60 procent, vyplývá z výpočtů analytika Citco-finanční trhy Tomáše Volfa. Zatímco loni v září se koruna obchodovala k hřivně kolem 3,3 koruny za jednu hřivnu, nyní je to na hranici dvou korun.

"Pád hřivny potěší zejména 134.000 Ukrajinců pracujících v ČR. Těm se totiž díky kurzovému pohybu měn výrazně zvýšily příjmy," uvedl Volf. Zatímco před rokem při mzdě 20.000 korun poslal Ukrajinec domů 6181 hřiven, dnes je to díky kurzu 10.030 hřiven. Za tímto rozdílem stojí především posílení dolaru k hřivně o více než 66 procent.

Občané Ukrajiny pracující v ČR totiž nemohou přímo v Česku směnit koruny za hřivny. Tato konverze se proto podle Volfa uskutečňuje přes americký dolar. Dolary na hřivny se pak převádějí na Ukrajině.

Propad ukrajinské hřivny je způsoben rychle ubývajícími devizovými rezervami Ukrajiny. Dalším problémem jsou spory s Mezinárodním měnovým fondem, u kterého Ukrajina žádá o úvěr. MMF totiž požaduje uvolnění měnového kurzu hřivny.

Lidovky.cz, ČTK