20. února 2009 14:41 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Hudební trh vytáhla z krize CD z příloh

Hudba, gramofonové desky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hudba, gramofonové desky | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

PRAHA Český hudební trh v roce 2008 poprvé po deseti letech vykázal nárůst. Hlavní podíl na vyšších tržbách hudebních vydavatelství měla levná CD, která se prodávají jako přílohy novin. Vyšší tržby byly i z prodeje digitální hudby, naopak odbyt klasických CD a DVD šel dolů.

V předchozích letech hudební vydavatelství zejména kvůli nelegálnímu stahování hudby hlásila pokles tržeb, letos hudební trh meziročně vrostl o 11 procent na 555 milionů korun.

Ředitelka české pobočky Mezinárodní federace fonografického průmyslu (IFPI) Petru Malá Žikovská řekla, oproti roku 2007 narostl prodej hudebních příloh novin ze 42 milionů korun na loňských 183 milionů.

Příjmy z prodeje digitální hudby v roce 2008 vzrostly o čtvrtinu na téměř 30 milionů korun. "Podíl digitálních prodejů tedy dosáhl 8,7 procenta objemu prodeje fyzických nosičů oproti 5,4 procenta v roce 2007," podotkla šéfka české pobočky IFPI.

Naopak obrat z prodeje fyzických hudebních nosičů CD a DVD se loni meziročně snížil bezmála o 22 procent na 343,5 milionu korun.

ČTK

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…

Najdete na Lidovky.cz