Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 9 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Hurikán může za dražší džusy

PRAHA Důsledky ničivého hurikánu Wilma se zřejmě dotknou i českých spotřebitelů, kteří mohou očekávat zvýšení ceny pomerančového džusu nebo grapefruitů.

Nejen drahá ropa a zemní plyn, klesající prodej aut či rapidní nárůst nezaměstnanosti za sebou zanechala série větrných smrští v USA. Poslední z nich - hurikán Wilma - se dotkne i amerických pěstitelů citrusů. A zřejmě to pocítí i Evropa. Spotřebitelé se totiž musí připravit na to, že cena pomerančových džusů a grapefruitů vzroste. Je to následek spouště, kterou hurikán zanechal na citrusových plantážích americké Floridy, která patří k největším vývozcům pomerančů na světě.

Celkově bylo podle sdružení pěstitelů Florida citrus mutual zničeno sedmnáct procent úrody citrusových plodů. Ekonomické ztráty způsobené hurikánem na pomerančích a grapefruitech tak dosáhnou až sto osmdesáti milionů dolarů. Zničeno bylo podle odhadů až třicet šest milionů beden ovoce.

„To je ale velmi předběžné číslo, které se může zvýšit, když do něj budou zahrnuty i dodatečně objevené škody a ztráty,“ uvedl pro Florida today Andy LaVigne z Florida citrus mutual. Současně dodal, že další škody by mohly vzniknout z chorob, které se na hurikány poničených stromech mohou objevit. „Pro floridské zemědělství je tohle hrozný rok,“ komentoval situaci pro televizi CBS guvernér Jeb Bush.

Vzroste tak například cena pomerančového džusu. „Je zde všeobecný trend držet ceny na nízké úrovni, ale pomerančový džus je přírodní produkt a počasí neporazíme,“ uvedl pro BBC Richard Laming z Britské asociace výrobců nealkoholických nápojů. Cena podle něj vzroste až o čtvrtinu. „Je možné, že výrobci budou schopni tyto ztráty absorbovat i při svých současných cenách, ale já bych to neočekával,“ dodal.

Americký zemědělský expert Tom Spreen z Floridské univerzity je trochu optimističtější. „Cena vzroste asi o osm procent,“ uvedl pro list Florida today. Cena pomerančového koncentrátu se tak už na Newyorské komoditní burze dostala nejvýše za posledních sedm let.

Grepy zdraží na dolar
Podle agrárního analytika Petra Havla se ale ceny zvednou až za několik měsíců. „Výrobci džusů nakupují pomerančový koncentrát do zásoby, takže ta situace se neprojeví ihned,“ řekl. Dodal navíc, že český trh není na produkci z Floridy přímo závislý, takže tuzemští spotřebitelé se výrazného zdražení bát nemusí.

Pokud jde o grapefruity, plantáže, na nichž se pěstují, byly zničeny z celé poloviny. Úroda proto bude zřejmě nejhorší za sedmdesát let. Podle Spreena cena grapefruitů stoupne nejméně na dolar za libru (necelého půl kilogramu). Podle Havla je ale pro cenu grepů na českém trhu důležitější, která společnost je doveze a za jakých celních podmínek. Situace na plantážích není podle něj tak určující.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....