Úterý 11. května 2021svátek má Svatava 14 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Hypoteční krizi vyšetřuje i FBI

Loni na jaře se v USA rozvinula krize v sektoru rizikových hypoték, kde se výrazně rozrostly počty nesplácených úvěrů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Loni na jaře se v USA rozvinula krize v sektoru rizikových hypoték, kde se výrazně rozrostly počty nesplácených úvěrů. |

WASHI K americké Komisi pro cenné papíry a burzy, která vyšetřuje kvůli hypoteční krizi třicet firem, mezi nimi takové giganty jako jsou Goldman Sachs, Merrill Lynch či švýcarská UBS, se přidal i Federální úřad pro vyšetřování. FBI se zaměřila na čtrnáct společností, vesměs z finančního sektoru. Úřad sdělil, že v celé věci spolupracuje s Komisí.

Federální úřad pro vyšetřování zkoumá podezření na různá porušení zákonů včetně podvodů a obchodování na základě důvěrných informací. Úřad nesdělil jména firem, které vyšetřuje, a uvedl jen, že jsou mezi nimi poskytovatelé úvěrů, investiční banky a developerské firmy.

Loni na jaře se v USA rozvinula krize v sektoru rizikových hypoték, kde se výrazně rozrostly počty nesplácených úvěrů. Tento sektor zažil v posledních letech kvůli vysoké nabídce levných úvěrů silný rozvoj, provázený nekalými praktikami i podvody.

Hypoteční krize vyvolala prostřednictvím rozvoje investic do dluhopisů krytých hypotékami poruchy na úvěrovém trhu a otřesy na finančních trzích a v důsledku toho hrozí americké ekonomice recese.

FBI má nyní u rizikových hypoték asi 1200 rozpracovaných případů, což je asi o 40 procent více než v roce 2006. "Některé z nich se týkají například nepravdivého udávání údajů, jímž si klienti dopomáhali k získání hypotéky, asi 80 procent ale jsou případy podvodu za účelem dosažení zisku," uvedl šéf odboru hospodářské kriminality FBI Neil Power.

Komisí pro cenné papíry a burzy již vytvořila pro vyšetřování rizikových hypoték zvláštní odbor, který zkoumá, jak finanční firmy oceňovaly cenné papíry vytvářené z hypoték. Svá vyšetřování praktik na trhu hypoték vedou i jednotlivé americké státy.

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Lidé v okolí Vrbětic protestovali po výbuších proti skladu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z Imex Group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Vjezd do bývalých muničních skladů ve Vrběticích | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Kristina Soukupová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...