30. ledna 2008 10:36 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Hypoteční krizi vyšetřuje i FBI

Loni na jaře se v USA rozvinula krize v sektoru rizikových hypoték, kde se výrazně rozrostly počty nesplácených úvěrů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Loni na jaře se v USA rozvinula krize v sektoru rizikových hypoték, kde se výrazně rozrostly počty nesplácených úvěrů. |

WASHI K americké Komisi pro cenné papíry a burzy, která vyšetřuje kvůli hypoteční krizi třicet firem, mezi nimi takové giganty jako jsou Goldman Sachs, Merrill Lynch či švýcarská UBS, se přidal i Federální úřad pro vyšetřování. FBI se zaměřila na čtrnáct společností, vesměs z finančního sektoru. Úřad sdělil, že v celé věci spolupracuje s Komisí.

Federální úřad pro vyšetřování zkoumá podezření na různá porušení zákonů včetně podvodů a obchodování na základě důvěrných informací. Úřad nesdělil jména firem, které vyšetřuje, a uvedl jen, že jsou mezi nimi poskytovatelé úvěrů, investiční banky a developerské firmy.

Loni na jaře se v USA rozvinula krize v sektoru rizikových hypoték, kde se výrazně rozrostly počty nesplácených úvěrů. Tento sektor zažil v posledních letech kvůli vysoké nabídce levných úvěrů silný rozvoj, provázený nekalými praktikami i podvody.

Hypoteční krize vyvolala prostřednictvím rozvoje investic do dluhopisů krytých hypotékami poruchy na úvěrovém trhu a otřesy na finančních trzích a v důsledku toho hrozí americké ekonomice recese.

FBI má nyní u rizikových hypoték asi 1200 rozpracovaných případů, což je asi o 40 procent více než v roce 2006. "Některé z nich se týkají například nepravdivého udávání údajů, jímž si klienti dopomáhali k získání hypotéky, asi 80 procent ale jsou případy podvodu za účelem dosažení zisku," uvedl šéf odboru hospodářské kriminality FBI Neil Power.

Komisí pro cenné papíry a burzy již vytvořila pro vyšetřování rizikových hypoték zvláštní odbor, který zkoumá, jak finanční firmy oceňovaly cenné papíry vytvářené z hypoték. Svá vyšetřování praktik na trhu hypoték vedou i jednotlivé americké státy.

Lidovky.cz

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?