Úterý 31. března 2020svátek má Kvido 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Hypoteční krizi vyšetřuje i FBI

Loni na jaře se v USA rozvinula krize v sektoru rizikových hypoték, kde se výrazně rozrostly počty nesplácených úvěrů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Loni na jaře se v USA rozvinula krize v sektoru rizikových hypoték, kde se výrazně rozrostly počty nesplácených úvěrů. |

WASHI K americké Komisi pro cenné papíry a burzy, která vyšetřuje kvůli hypoteční krizi třicet firem, mezi nimi takové giganty jako jsou Goldman Sachs, Merrill Lynch či švýcarská UBS, se přidal i Federální úřad pro vyšetřování. FBI se zaměřila na čtrnáct společností, vesměs z finančního sektoru. Úřad sdělil, že v celé věci spolupracuje s Komisí.

Federální úřad pro vyšetřování zkoumá podezření na různá porušení zákonů včetně podvodů a obchodování na základě důvěrných informací. Úřad nesdělil jména firem, které vyšetřuje, a uvedl jen, že jsou mezi nimi poskytovatelé úvěrů, investiční banky a developerské firmy.

Loni na jaře se v USA rozvinula krize v sektoru rizikových hypoték, kde se výrazně rozrostly počty nesplácených úvěrů. Tento sektor zažil v posledních letech kvůli vysoké nabídce levných úvěrů silný rozvoj, provázený nekalými praktikami i podvody.

Hypoteční krize vyvolala prostřednictvím rozvoje investic do dluhopisů krytých hypotékami poruchy na úvěrovém trhu a otřesy na finančních trzích a v důsledku toho hrozí americké ekonomice recese.

FBI má nyní u rizikových hypoték asi 1200 rozpracovaných případů, což je asi o 40 procent více než v roce 2006. "Některé z nich se týkají například nepravdivého udávání údajů, jímž si klienti dopomáhali k získání hypotéky, asi 80 procent ale jsou případy podvodu za účelem dosažení zisku," uvedl šéf odboru hospodářské kriminality FBI Neil Power.

Komisí pro cenné papíry a burzy již vytvořila pro vyšetřování rizikových hypoték zvláštní odbor, který zkoumá, jak finanční firmy oceňovaly cenné papíry vytvářené z hypoték. Svá vyšetřování praktik na trhu hypoték vedou i jednotlivé americké státy.

Premium

ANALÝZA: Ekonomika se hroutí, lidé chudnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus je jen posledním článkem v řetězu. Od finanční krize totiž centrální banky umetají trhům cestičku a iluze...

Premium

Šéf BIS: V akci zemřelo několik našich důstojníků, znal jsem je osobně

Michal Koudelka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Co ho zlákalo ke službě u zpravodajců? Proč dostal cenu George Teneta v CIA? A jaká jsou současná rizika v oblasti...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...

Otestovali jsme: Obstála kosmetika pro nejmenší Nivea Baby?
Otestovali jsme: Obstála kosmetika pro nejmenší Nivea Baby?

Dvacet maminek mělo možnost vyzkoušet šetrnou kosmetiku od Nivea Baby, která je určena těm nejmenším do 3 let. Jak dětem vyhovoval micelární gel a krém proti opruzeninám? A sáhly by maminky po této kosmetice znovu?