23. dubna 2008 9:42 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Hypotéky čekají lepší časy

Banky si už nemohou dovolit zdražovat hypotéky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Banky si už nemohou dovolit zdražovat hypotéky. | foto: archiv Jaga Media

PRAHA Období rostoucích úrokových sazeb u hypotečních úvěrů končí. Banky si už nemohou dovolit hypotéky dále zdražovat. Hrozí jim, že klienti přestanou mít o jejich úvěry zájem. Na trh s hypotékami se navíc v poslední době derou i stavební spořitelny, a konkurence tak nabývá na síle.

Potvrzují to i nejnovější statistky. Téměř všechny finanční domy poskytující hypotéky zaznamenaly nižší růst zájmu než loni. Třeba GE Money a České spořitelně dokonce ve srovnání se začátkem loňského roku klientů ubylo.

„Případný další růst úrokových sazeb by mohl poptávku po hypotékách a nemovitostech už ochladit,“ potvrzuje Petra Horáková Krištofová, manažerka vnější komunikace společnosti Hyposervis. Záměr snížit úroky už oznámily Hypotéční banka. GE Money a Volksbank. Česká spořitelna úrok mírně zvýšila. Od pondělí ale nabízí hypotéku bez poplatku. Úspora dosahuje řádově desítky tisíc korun.

Hypoteční banky se musejí připravit také na sílící konkurenci ze strany stavebních spořitelen, které budou stále více lákat klienty na nižší úroky a další výhody. Posledním případem je Modrá pyramida stavební spořitelna, která od tohoto týdne zlevnila hypoteční úvěry. „Hypoúvěr, což je plnohodnotná hypotéka, nabízíme nově již za 4,54 procenta. Zhruba o dvě desetiny procentního bodu jsme přitom zlevnili všechny varianty této půjčky, tedy kupříkladu i Hypoúvěr 100, kterým lze financovat celou odhadní cenu nemovitosti,“ říká Hana Vaněčková, tisková mluvčí Modré pyramidy.

Stavební spořitelny však nebudou hypotečním bankám odebírat jen nové zájemce o úvěry. Brousí si zuby i na jejich stávající klienty. Již nyní přibývá těch, kdo se rozhodnou splatit starou hypotéku pomocí úvěru ze stavebního spoření. „Zájem o přeúvěrování starších hypoték prostřednictvím našich úvěrů v posledních měsících rychle narůstá,“ přiznává Rostislav Trávníček, ředitel marketingu Českomoravské stavební spořitelny (ČMSS). Počet lidí, kterým jen v letošním roce končí období fixace u hypotečního úvěru, se odhaduje na 80 tisíc.

České banky loni poskytly hypotéky v rekordní výši přes 100 miliard korun. Lidé si půjčovali „na poslední chvíli“ před zvyšováním DPH a v obavách z dopadu reformy veřejných financí.