10. září 2009 16:19 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Hypotéky jsou přístupnější, úroky začínají pod pěti procenty

Úrokové sazby hypoték s nástupem podzimu padají. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Úrokové sazby hypoték s nástupem podzimu padají. | foto: Shutterstock

PRAHA Nabídka hypotečních úvěrů je s příchodem podzimu výhodnější. Banky ve snaze dohnat letošní propad prodejů hypoték přicházejí s akčními nabídkami, snižují nejnižší úrokové sazby a odpouštějí poplatky. Úrokové sazby hypotečních úvěrů začínají i pod hranicí pěti procent, vyplývá z nových nabídek bank.

Prodeje nových občanských hypoték letos meziročně i kvůli recesi propadly o zhruba třetinu. Analytici očekávali, že banky se s tím nesmíří a budou se snažit dohnat své původně stanovené plány nebo využít situace k posílení postavení na trhu.

"Jediná cesta k přilákání klientů vede přes snižování úrokových sazeb, snižování poplatků a podobně. Marketingové kampaně tohoto typu očekáváme v příštích měsících i u dalších bank," uvedl koncem prázdnin analytik společnosti Broker Consulting Jan Lener. V červenci činila průměrná sazba nových hypoték 5,66 procenta, údaje za srpen zatím nejsou k dispozici.

Nejnověji oznámily příznivější podmínky u svých hypoték GE Money Bank a Hypoteční banka. GE má úvěry s tříletou a pětiletou fixací s úrokovou sazbou již od 4,99 procenta pro hypotéky až do 80 procent hodnoty nemovitosti; doposud sazby začínaly od 5,35 procenta. Na nejnižší sazbu ale může dosáhnout jen majitel vybraných účtů v GE spolu s uzavřeným pojištěním schopnosti splácet.

Akční nabídky
Hypotéka po webu, kterou provozuje největší tuzemský poskytovatel hypotečních úvěrů Hypoteční banka ze skupiny ČSOB, je přechodně se zvýhodněnou úrokovou sazbou od 5,15 procenta.

Zatím neznámé novinky zřejmě chystá i Česká spořitelna (ČS), podle které český hypoteční trh čeká oživení. "Můžeme Vám slíbit i zásadní informace o hypotečním trhu, s kterým jsme už jednou zahýbali," uvedla ČS v pozvánce na oznámený seminář.

Již na přelomu letních prázdnin představily hypotéky Komerční banka (KB) a Wüstenrot. KB dočasně zvýhodnila občanům hypotéky s fixací na pět a více let. Garantuje úrokovou sazbu 5,29 procenta. Doposud nabízela úrok nejméně 5,39 procenta.

Nabídka je pro hypotéky do 85 procent hodnoty zastavené nemovitosti. Wüstenrot hypoteční banka snížila úrokové sazby občanských hypotečních úvěrů s fixacemi do tří let. Nejvíce, o půl procentního bodu, u ní klesl úrok u jednoletých hypoték, které je možné čerpat s úrokem od 4,75 do 5,05 procenta.

Bez poplatku
Banky se snaží zaujmout i jinak než sazbami. GE Money těm, kteří o hypotéku zažádají do 31. října a smlouvu podepíšou do konce roku, nebude účtovat poplatek za zpracování, který může být až 25.000 korun. Hypotéka po webu je zase poskytována bez poplatku za zpracování úvěru a se zvýhodněným poplatkem za odhad ceny nemovitosti.

Navázat na nejúspěšnější hypoteční roky se ale bankám zřejmě stejně nepodaří. Třeba podle odhadu šéfa Hypoteční banky Jana Sadila banky letos poskytnou občanům hypotéky za 80 až 85 miliard korun. Loni banky vykázaly hypotéky za 114 miliard korun a předloni dokonce za rekordních 142 miliard korun.

ČTK