14. října 2009 11:03 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Hypotéky mají být jen pro bohaté, protikrizový návrh EU děsí banky

Hypotéka (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hypotéka (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA  Kroucení hlavou, nechápavé reakce až zděšení bankéřů. Přesně to vyvolal návrh Evropské komise, která by chtěla v celé EU sjednotit pravidla pro sjednávání hypoték. Hlavní změnou by bylo opatření, že banky by mohly za standardních podmínek poskytovat hypoteční úvěry nejvýše jen do 40 procent ceny nemovitosti. Kdo by chtěl více, musel by platit vyšší úroky než za standardních podmínek.

V současné době se přitom standardně poskytují hypotéky, které pokryjí 70, případně až 80 procent odhadní ceny nemovitosti.

Navrhovaná změna, o které informoval internetový server Euractiv, má za cíl zabránit opakování hypoteční krize z loňského roku. To je podle hypotečních expertů sice dobrý důvod, ale před takovouto regulací varují.

V praxi by totiž taková úprava znamenala zdražení hypotečních úvěrů. Kdo by chtěl vyšší než 40procentní hypotéku, musel by platit vyšší úroky než za standardních podmínek. V současné době se většina hypoték pohybuje okolo 70 procent odhadní ceny nemovitosti. Vyšší hypotéky, třeba do výše celé odhadní ceny, poskytují dnes banky jen velmi málo.

Navrhovaná změna

Hypoteční úvěry by se za standardních podmínek poskytovaly pouze do 40 procent odhadní ceny nemovitosti. U hypoték pokrývajících vyšší část ceny nemovitosti by klienti platili vyšší úrokovou sazbu. Důvodem by byly vyšší nároky regulátora na zajištění hypotečních úvěrů u bank. Příklad standardní hyPotéky: Odhadní cena nemovitosti: 3 miliony korun 40procentní hypotéka: 1,2 milionu korun Potřebné vlastní nebo jiné finanční zdroje: 1,8 milionu korun


"V první chvíli, když jsem se o návrhu EU dozvěděl, jsem si myslel, že jde o novinářskou kachnu. Přiznám se, že si vůbec nedokážu představit, co by to znamenalo v praxi," uvedl Milan Roček, výkonný ředitel společnosti Hyposervis. Takovýto způsob regulace může podle něj hypotečním trhům jen uškodit.

Další podrobnosti o  změnách hypoték si přečtěte ve středečním vydání deníku


Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)