25. října 2008 7:19 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Hypotéky padají. I bez krize

Objem poskytnutých hypotečních úvěrů v České republice klesá. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Objem poskytnutých hypotečních úvěrů v České republice klesá. | foto: Lidové noviny

PRAHA Objem poskytnutých hypotečních úvěrů v České republice za prvních devět měsíců se proti loňsku propadl o 15,4 procenta na 90,4 miliardy korun. Největší pokles ale bankovní domy zaznamenaly už na počátku roku, protože jen samotné třetí čtvrtletí se proti loňsku v objemu hypoték propadlo jen o 4,4 procenta.

Za celý letošní rok ministerstvo očekává proti loňsku propad objemu poskytnutých hypoték zhruba ve výši 14 procent.  Loňský rok byl přitom v objemu nových hypotečních úvěrů rekordní. Banky poskytly hypotéky za 142,3 miliardy korun.

Pokles zájmu lidí o tyto úvěry je podle expertů způsoben několika faktory. Patří k nim zejména růst úrokových sazeb a tím i zvýšení měsíčních splátek. V srpnu průměrný úrok nových hypoték stoupl na 5,82 procenta, nejvyšší hodnotu od ledna 2003.

Nelze pominout ani loňské „předzásobení“ hypoték, kdy řada lidí svou  investici do bydlení urychlila kvůli vyšší sazbě DPH od letošního roku na nesociální bydlení. A proto o hypoteční úvěr zažádali ještě v loňském roce.
Na objem poskytnutých hypotečních úvěrů má přirozeně dopad také finanční krize, která se zrodila vUSA právě kvůli nezdravým hypotékám. Zde ale dopady zatím nejsou tak výrazné, více ukáže až poslední kvartál.

„Na základě vývoje velkých světových hypotečních institucí se zahraniční akcionáři hypotečních bank operujících na českém trhu rozhodli pro zpřísnění podmínek. Propad je však proti očekávání velmi mírný a potvrzuje, že český stavební trh v oblasti bydlení by nemusel letos v odezvě na krizi zahraničních finančních trhů nic tratit,“ potvrdil tuto skutečnost také ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek.

Kde zatím Češi nejvíce pociťují zpřísnění podmínek poskytování hypoték kvůli krizi? V oblasti stoprocentních hypotečních úvěrů. Ty lze využít na financování celé (stoprocentní) odhadní ceny nemovitosti.

V posledních dnech se již dvě banky v Česku rozhodly poskytování stoprocentních hypotečních úvěrů dočasně pozastavit. Důvodem je vyšší rizikovost tohoto typu hypoték. První bankou v tomto ohledu byla GE Money Bank, po několika dnech ke stejnému kroku přistoupila také Raiffeisenbank. V celkovém objemu hypoték ale tyto stoprocentní úvěry tvoří asi jen pětinu. Nejběžnější hypotéky přitom pokrývají nejvýše 70 až 85 procent hodnoty nemovitosti.Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.